Dlaczego sprzedano Solaris


To już fakt: firma produkująca autobusy Solaris została sprzedana hiszpańskiej grupie CAF. Oficjalnie mówi się o powodach osobistych… my jednak mamy na ten temat inne zdanie.

Spółka Solaris to Neoplan Polska Sp. z o.o

Po pierwsze, spółka Solaris to spółka powstała w 1994 roku jako Neoplan Polska Sp. z o.o, nazwę Solaris, która miała się kojarzyć z polskimi autobusami przyjęto dopiero w 2001 roku.

Solaris powstał aby produkować autobusy w kraju o taniej sile roboczej. Gdy w 1994 roku powstała ta spółka zarobki w Polsce były sporo niższe niż na zachodzie.

Solaris wygrywał przetargi bo był Polski

Początkiem XXI wieku stan floty autobusowej w większości miast był opłakany. Jeździły tam prawie same Ikarusy, gdzieniegdzie stare Scanie odkupione z zachodu. Naprawa starych autobusów coraz mniej się kalkulowała. Nawet gdyby reperowanie starych Ikrasów kosztowało mniej niż zakup nowych niskopodłogowców, w grę wchodziły względy reprezentacyjne. Samorząd może bardzo łatwo pokazać się od dobrej strony kupując nowe autobusy. Choć często jest to zakup na długoletni kredyt…

Wtedy korzystne było istnienie „polskiego producenta autobusów”: Solaris.

Dziś w Polsce w większości miast mamy nowe autobusy

Dziś sytuacja jest odmienna. Autobusy w wielu polskich miastach są w miarę nowe. Nie przewiduje się ich wymiany w ciągu najbliższych 10-15 lat. Dlatego spółka ta straciła rację bytu. I dlatego Solaris został sprzedany.

Elektryczne autobusy się nie opłacają

Przy obecnej technologii elektryczne autobusy stanowią raczej ciekawostkę technologiczną. Zresztą współczesne diesle, tym bardziej zasilane CNG nie są wcale bardzo szkodliwe dla środowiska. Nie jest możliwe by MPK nagle zaczęły zmieniać 10 letnie Solarisy napędzane silnikami diesla na takie z silnikami elektrycznymi. Dlatego firma Solaris nie ma obecnie rynku zbytu.

3 comments on “Dlaczego sprzedano Solaris

  1. Solaris padłby nie długo i tak sam z siebie, nikt tam nie chce pracować. Za 3000-3500 zł brutto nikt nowy nie chciał przyjść do pracy. Ludzie wola isc do pracy do VW w Poznaniu gdzie średnie wynagrodzenie jest 6000 zł brutto. Lepiej do pracy jeździć po 30 km a zarobić niż mieć ją na miejscu a zywić się w Biedronce…

  2. 100% prawda dlaczego sprzedają solarisa. A nie jakieś tam powody osobiste bo niby jakie? Dochodową firmę sprzedaje bo mam za dużo pieniędzy? Prawda jest taka, że to całe małżeństwo Olszewskich to tylko trybik w niemieckiej maszynie zamachowej na naszą niepodległość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *