Ogrzewanie w autobusach elektrycznych


Wydawałoby się faktem oczywistym iż w autobusach elektrycznych ogrzewanie również jest elektryczne: za pomocą grzałek (jak w tramwajach). Tak jednak nie jest. Nie jest to również ogrzewanie na zasadzie obróconej klimatyzacji (zasada działania pompy ciepła), gdyż ten rodzaj ogrzewania bardzo słabo działa w niskich temperaturach (w okolicach 0 stopni i mniej). Jak więc działa ogrzewanie w autobusach elektrycznych?

Jak działa ogrzewanie w autobusie elektrycznym?

Standardowym rozwiązaniem do ogrzewania aut elektrycznych jest ogrzewanie… olejem napędowym. Tak to prawda. Tradycyjny autobus spalinowy zużywa w cyklu miejskim w zimie 35-40 litrów na przejechanie 100 km wraz z zapewnieniem ogrzania kabiny pasażerskiej a „elektryczny” 8-10 litrów ON na samo ogrzewanie.

Ekologiczne ogrzewanie w autobusach elektrycznych

W ogrzewaniu autobusów, zamiast oleju napędowego powoli zaczyna mieć zastosowanie gaz ziemny albo gaz LPG. Tego typu rozwiązanie jest stosowane np. przez firmę Solaris.

2 comments on “Ogrzewanie w autobusach elektrycznych

  1. W mieście nie ma to jak tramwaje. Sieć tramwajowa nie tylko nie generuje zanieczyszczeń powietrza ale i również nie emituje szkodliwego pyłu z klocków hamulcowych i nie potrzebuje uciążliwego dla środowiska ogumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× cztery = 4