Różnica między szosą przełajem a gravelem

Po latach dominacji rowerów MTB zwanych potocznie góralami, na drogach widujemy coraz więcej rowerów szosowych i im pochodnych. Szosa, przełaj i gravel to obecnie coraz bardziej popularne typy rowerów. Czym właściwie się od siebie różnią?

Dla niezbyt zorientowanego obserwatora wyglądają podobnie: mają ramy z cienkich rurek, dość wysoko umieszczone siodełko no i oczywiście kierownicę typu baranek. Są jednak między nimi różnice. Jakie?

Rower szosowy

Kross VENTO 5.0 – fot. kross.eu

Ten typ roweru najłatwiej opisać ze wszystkich trzech opisywanych. Służy on do jazdy tylko i wyłącznie po asfalcie (ew. betonie :)), generalnie dobrze utwardzonej nawierzchni i to nie żwirowej! Nawet ubity żwir stanowi dla roweru szosowego problem. Ba, nawet dziurawy asfalt to już zbyt mocne wyzwanie dla roweru szosowego. Rower szosowy to specjalista na szosie. I to takiej dobrej jakości. Typowa opona szosowa ma 23 do 28 mm szerokości. Rowery szosowe jako chyba jedyne obroniły się przed „tarczyfikacją” układów hamulcowych: każda nawet droga szosa ma hamulce szosowe typu dual-pivot.

Charakterystyczna dla rowerów szosowych jest również sportowa geometria ramy, oznaczająca mocne pochylenie kolarza. To nie rower do jazdy rekreacyjnej, powolnej, dojazdów do pracy. To rower do wyścigów, po szosie.

Rower przełajowy

Kross Vento CX 4.0 – fot. kross.eu

Rower przełajowy to również rower o sportowej geometrii. Oznacza to, że z zasady nie nadaje się on na długie, całodniowe wycieczki. Taki rower służy do jazdy wyścigowej, sportowej, ale w odróżnieniu do roweru szosowego, można nim bez problemów poruszać się po drogach gorzej utwardzonych jak szutry czy obite drogi leśne. Typową „przełajką” nie wjedziemy jednak na kamienistą drogę. Typowa szerokość opon dla takiego roweru to 32-35 mm.

Rower typy gravel

Kross ESKER 6.0 – fot. kross.eu

W odróżnieniu od roweru przełajowego i szosowego, gravele z zasady nie są rowerami wyścigowymi/sportowymi. Ich geometria ramy jest nastawiona trochę bardziej na komfort i umożliwia dalsze wycieczki. Opony gravela są jeszcze szersze niż w rowerze przełajowym. Typowa opona ma 32 do nawet 42 mm, a więc prawie tyle ile w rowerze trekkingowym. Do wielu graveli można również założyć koła z prawdziwego MTB o średnicy 27,5″, co uczyni ten rower jeszcze bardziej uniwersalnym.

Według producentów rowerów, rower przełajowy jest czymś zupełnie nowym. Nam jednak wydaje się, że jest to rower uniwersalny, pozbawiony widelca amortyzowanego obecnego montowanego w każdym rowerze górskim i trekkingowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 − = sześćdziesiąt pięć