Jakie akumulatory są w Tesli?

Samochody Tesla od początku działania spółki korzystają z akumulatorów litowo-jonowych (li-ion). W przeciwieństwie do innych samochodów elektrycznych jak np. Nissan Leaf, VW ID.3, BMW i3 Tesla nie korzysta z ogniw płaskich (jak w telefonach komórkowych) ale cylindrycznych. Co więcej, dwa wykorzystywane przez Tesle formaty ogniw są powszechnie stosowanymi formatami ogniw w elektronice np. w latarkach i e-papierosach.

Formaty ogniw Tesla

Obecnie Tesla wykorzystuje 2 formaty ogniw a trzeci format ogniw jest planowany.

18650 – średnica 18 mm. długość 65 mm – to najstarsze ogniwa wykorzystane przez Teslę. Stosowane były w pierwszym ich samochodzie: Tesla Roadster, znajdziemy je również w Tesla Model S oraz Model X. Co ciekawe mają one bardzo małą pojemność (dla pojedynczego ogniwa trochę ponad 3000 mAh) więc ogniw musi być naprawdę dużo. Przykładowo Tesla Model S 85 kWh posiada aż 7104 takich ogniw!! Są to obecnie najpopularniejsze wymienne ogniwa li-ion w elektronice użytkowej, zabawkach i e-papierosach

2170 (alternatywne oznaczenie 21700) – średnica 21 mm, długość 70 mm – ten typ akumulatora stosowany jest w modelach Tesla Model 3 oraz Y. Posiadają większy rozmiar a więc również i większą pojemność (ok 4,4 Ah). Dlatego Tesla Model 3 Long Range 75 kWh posiada ich „tylko” 4416.

Powyższe typy ogniw są jednak stosunkowo małymi „bateryjkami” np. na tle innych aut elektrycznych. VW ID.3 w wersji 77 kWh posiada ogniwa w specjalnie opracowanym przez VW formacie i na jego pokładzie znajduje się ich zaledwie 288! Podobnie sądzi chyba Tesla i na ostatnim Battery Day w 2020 roku zaprezentował nowy akumulator o oznaczeniu 4680.

4680 – czyli 46 mm średnicy i 80 mm długości – oferuje około 9 Ah pojemności. Dzięki niemu dałoby się zbudować baterię 77 kWh składającą się jedynie z 2312 celi (ogniw). Co i tak – w porównaniu w konkurencji – jest dość małym rozmiarem pojedynczego ogniwa.

Dostawcy ogniw

Do 2019 włącznie jedynym dostawcą ogniw dla Tesli był japoński Panasonic. Od 2020 roku Tesla w samochodach na rynek chiński korzysta również z akumulatorów koreańskiego LG Chem oraz chińskiego CATL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 9 =