Samochody z klasy B służą – podobnie jak samochody mini – do jazdy przede wszystkim po mieście, ale zakłada się że muszą oferować wyższą ilość miejsca dla pasażerów, szczególnie tych w drugiem rzędzie siedzeń. Oczywiście nie ma tu mowy o komfortowej podróży w dalekich trasach, lecz po prostu taka ilość miejsca by można było w miarę wygodnie przejechać kilka kilometrów.

Toyota Yaris (na fot. III generacja) - typowy przedstawiciel auta klasy B
Toyota Yaris (na fot. III generacja) – typowy przedstawiciel aut klasy B

Auta te cechują niewielkie wymiary, ze względu na to, że służą one przede wszystkim do jazdy po mieście typowy przedstawiciel klasy B to auto o nadwoziu typu hatchback o długości około 4m. Samochody te zgodnie z przeznaczeniem powinny pełnić funkcję drugich aut w rodzinie, lecz w krajach mniej zamożnych są zamiennikiem aut rodzinnych. Nadwozie typu hatchback umożliwia nawet łatwy załadunek złożonego wózka dziecięcego.

Typowe małe auto jest wyposażone w 3 bądź 4 cylindrowy silnik rzędowy umieszczony poprzecznie i napęd na przednią oś.

Sedan klasy B

Bardzo popularne stały się sedany, które powstały na bazie samochodów klasy B. Posiadają one dość dużą długość (około 4,4m) i bardzo obszerny bagażnik. Powstały one właśnie w odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie tanich aut rodzinnych. Przykładem takich aut są np. Renault Thalia, Dacia Logan, Chevrolet Aveo sedan, Volkswagen Polo Sedan. Powstały poprzez „doklejenie” dużego bagażnika do samochodu klasy B. Nieuważny obserwator z łatwością może je pomylić z autami klas wyższych, jednak osoba, która zna się na motoryzacji stwierdzi, choćby na podstawie stosunku szerokości do wysokości (auta klasy B są stosunkowo wąskie), że mamy do czynienia właśnie z takim powiększonym autem klasy B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =