Samochody typu SUV łączą w sobie zalety wygodnych aut osobowych (limuzyn) z samochodami terenowymi. SUV-y nie są typowymi „surowymi” autami terenowymi, posiadają wygodne fotele, luksusowo wykończone wnętrza i bogate wyposażenie ułatwiające podróż pasażerem.

Hyundai ix35 - kompaktowy SUV
Hyundai ix35 – kompaktowy SUV

SUV: samochód na szosę i w teren

Typowy SUV bardzo dobrze radzi sobie podczas jazdy po szosie z przeciwieństwie do samochodu terenowego, którego zawieszenie oraz duża wysokość w stosunku do szerokości nie pozwala na szybkie pokonywanie zakrętów. Dobre SUV-y niewiele gorzej sobie radzą z szybkimi łukami niż samochody osobowe. Niestety miłośnicy prawdziwych terenówek krytykują SUV-y za niezbyt dobre właściwości terenowe. Jednak w internecie znajdziemy liczne testy w terenie np. Lady Nivy z Porsche Cayenne w których ten drugi wcale nie odstaje od tego pierwszego.

Porównując właściwości terenowe obydwu samochodów należy porównywać je na podobnych oponach. Jest oczywistością że samochód terenowy na typowej terenowej „kostce” będzie sobie lepiej radził w błocie, piasku i luźnej nawierzchni niż SUV wyposażony w opony szosowe.

Pierwsze SUV-y

Za pierwsze SUV-y jakie pojawiły się na rynku uważa się Range Rovera. Jednak auta, które naprawdę spopularyzowały tę kategorię samochodów to zdecydowanie Toyota Land Cruiser, BMW X5 oraz Mercedes ML. Te dwa ostatnie SUV-y to właściwie dwa pierwsze SUV-y jakie znamy dziś. Samochody, które nie są po prostu ładnie wykończonymi i dobrze wyposażonymi terenówkami ale ich właściwości jezdne pozwalają na szybką jazdę po autostradach.

SUV z auta klasy średniej wyższej, średniej, SUV z kompaktu, SUV z auta klasy B?

Pierwsze popularne SUV-y ww. X5 oraz ML powstały na bazie aut klasy średniej wyższej. Potem producenci, widząc dobrą sprzedaż tych modeli zdecydowali się na wprowadzenie SUV-ów na bazie aut klasy średniej, np. BMW X3. W następnej kolejności powstały SUV-y na bazie aut kompaktowych (Hyundai ix35). Powstały również SUV-y na bazie aut segmentu B: Dacia Duster na bazie Logana. Można powiedzieć, że prawie każda klasa aut osobowych doczekała się już „wersji SUV”.

SUV na napęd na 4 koła

Początkowo było „oczywistą oczywistością”, że SUV, jako krewny samochodu terenowego musi mieć napęd na 4 koła. W miarę jak zaczęły się pojawiać coraz bardziej szosowe SUV-y, a także zaczęły je produkować coraz bardziej budżetowe marki pogląd ten stał się mniej oczywisty. I tak np. kupując nową Kie Sporento w podstawowej wersji otrzymamy samochód z napędem na przednią oś. Jeszcze więcej SUV-ów z napędem na jedną oś spotkamy w niższych klasach samochodów. Przykładowo Dacia Duster, występuje bardzo często z napędem na przednią oś, rzadziej z napędem na 4 koła. Wśród kompaktowych SUV-ów podstawowy napęd na jedną oś zdarza się nawet w markach premium. W sprzedaży są oferowane bardzo liczne modele BMW X3, które są napędzane jedynie na tylną oś (napęd sDrive).

One comment on “SUV

  1. Chyba najdziwniejsze (najgłupsze) możliwe połączenie dwóch samochodów:

    1) Auta, którym brodzi się po głębokich błotach, wypycha się go w gumiakach
    2) Luksusowej limuzyny

    Posiadacze SUVów: Może zaczniecie jeździć BMW serii 7 w gumiakach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *