Jaki samochód był naprawdę Polski?

Zazwyczaj mając na myśli polski samochód myślimy o Maluchu i Polonezie. Niestety te konstrukcje, nie są całkowicie polskie. Fiat 126p, czyli Maluch to tzw. konstrukcja licencyjna, czyli auto produkowane na zakupionej licencji. FSO Polonez był konstrukcją Polską, ale bazującą na Fiacie 125p. A ten ostatni również powstał na licencji Fiata. Polska nie była również Warszawa ponieważ bazowała na radzieckim GAZ-M20 Pobieda. Czy Polska nie miała więc żadnego własnego samochodu?

Syrena: całkowicie Polski samochód!

Produkowana w latach 1957 – 1972 w fabryce FSO oraz 1972 – 1983 „syrenka” była jedynym całkowicie polskim samochodem. Syren nie wyprodukowano mało, bo aż 521 311 egzemplarzy (źródło: Wikipedia).

Syrena z silnikiem od Wartburga: rzadki egzemplarz

W niektórych Serenkach stosowano silniki od Wartburga. Były to modele z końcówką „S”: 102S, 103S. Wyprodukowano ich jednak niewiele. Bo tylko 141 sztuk 102S oraz 391 sztuk 103S. Takich Syrenek nie możemy nazywać 100% polskimi samochodami.

Syrena miała przedni napęd!

Większość starych samochodów posiadało tylny napęd. Jednak nie Syrenka. Syrenki posiadały napęd przedni. Wtedy uchodziło on za nowoczesny. W ówczesnych samochodach nie było przecież systemu ESP i przedni napęd był zwyczajnie bardziej bezpieczny, szczególnie dla mało doświadczonego kierowcy.

Przedni napęd był jednak dla Syreny pewną bolączką. Częstemu uszkodzeniu ulegały przeguby napędowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ trzydzieści osiem = 47