Wartość rynkowa pojazdu uszkodzonego

Samochód uszkodzony jest z pewnością mniej wart niż taki sam samochód nieuszkodzony. Warto jednak dłużej przemyśleć zwrot „taki sam”, gdyż pod nim kryje się wiele kryteriów tj. np:

  • rok produkcji
  • przebieg
  • wyposażenie
  • doposażenie
  • stan techniczny

To wszystko oznacza, że uszkodzony pojazd niekoniecznie musi być mniej wart niż pojazd tej samej marki, w takim samym modelu. Np. jeśli porównywany pojazd uszkodzony jest wybitnie bogato wyposażony oraz jest w doskonałym stanie technicznym (zawieszenie, układ kierowniczy, silnik po remoncie generalnym, skrzynia biegów po regeneracji) to przy niewielkim uszkodzeniu (np. uszkodzenie jednego czy dwóch błotników) może być więcej wart niż pojazd ze słabym wyposażeniem i w złym stanie technicznym.

Dlatego rzeczoznawca samochodowy przy wycenie pojazdu w stanie uszkodzonym musi brać pod uwagę nie tylko rocznik, markę i model ale również i powyższe kryteria.

Stan blacharki i nadwozia w aucie powypadkowym również ma znaczenie!

Niekiedy mamy, do czynienia z uszkodzonym samochodem, którego lakier przed kolizją był w stanie idealnym. Wszystkie zaprawki od nowości były wykonywane na bieżąco, wszyscy po kolei właściciele dbali o powłokę lakierniczą. Gdy taki pojazd weźmie udział w kolizji w której uszkodzona zostaje maska, reflektory oraz przedni zderzak właściciel często jest przerażony i zbyt tanio taki pojazd sprzedaje handlarzowi. To błąd! Koszta przywrócenia takiego auta do stanu idealnego wcale nie są wiele większe od kosztów malowania całego auta, które na każdym elemencie posiada liczne szkody parkingowe i otarcia!

Naprawa auta po wypadku – nie dajmy się zwariować!

Koszty naprawy auta powypadkowego są duże. To fakt. Koszt pomalowania elementu u profesjonalnego lakiernika to około od 350 zł / netto wzwyż. Przy malowaniu 10 elementów to ponad 4000 zł brutto! Ale koszt naprawy np. przekładni DSG albo Multitronic jest sporo wyższy! Dodatkowo remontując taką przekładnie, potencjalny kupujący wcale nie widzi efektu zaraz po naprawie. A w przypadku profesjonalnych napraw blacharsko-lakierniczych, po polerce całego samochodu i nałożeniu wosku efekt jest niesamowity! Dla kupującego widoczny gołym okiem! I tu uwaga dla osób, które kupują używany samochód. Samochód z idealnym lakierem, bez rys zadrapań, mający 6 bądź więcej lat powinien budzić podejrzenia i należy przejrzeć go gruntownie pod względem napraw blacharskich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 × jeden =