Samochód na drewno

Drewno opałowe jest najtańszym powszechnie dostępnym surowcem energetycznym. 1 kWh uzyskany z drewna kosztuje mniej niż z taniego węgla, dużo mniej niż gazu i prądu oraz nieporównywalnie mniej niż z benzyny objętej w Polsce wysokim podatkiem akcyzowym.

Samochód na gaz drzewny

W jaki sposób zasilić silnik samochodu drewnem? Rozwiązania są dwa:

  • klasyczny silnik parowy znany z parowozów opalany drewnem
  • klasyczny silnik spalinowy do którego podawany jest gaz drzewny

W przypadku samochodów na drewno stosowane jest to drugie rozwiązanie. Silniki parowe posiadają małą sprawność oraz zbyt małą gęstość mocy.

Jak powstaje gaz drzewny

Drewno składa się w około 30% z substancji stałych oraz w około 70% z substancji lotnych. To właśnie te drugie stanowią gaz drzewny. Czym jest gaz drzewny? Aby się tego dowiedzieć wystarczy spróbować dołożyć do rozpalonego ogniska albo rozpalonego kotła kawałki drewna. Na początku drewno zacznie mocno dymić: ten dym to właśnie gaz drzewny. Jest on bardzo kalorycznym paliwem. Gazem drzewnym można zasilić dowolny silnik spalinowy.

Wady samochodów na gaz drzewny

Wydawać by się mogło, że samochód na gaz drzewny to idealne rozwiązanie. Czemu więc przeróbka aut na gaz drzewny nie jest tak popularna jak np przerabianie aut na LPG? Powodów jest kilka:

  • w aucie na gaz drzewny zainstalowany jest kocioł, w którym dochodzi do wytworzenia gazu drzewnego
  • kocioł należy rozpalić trwa to co najmniej kilkanaście minut, jeśli samochód na gaz drzewny musi się zatrzymać nie ma co zrobić z powstającym gazem i trzeba wypuścić go w powietrze – bardzo nieekologiczne rozwiązanie, niespalony gaz drzewny jest toksyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ siedemnaście = dwadzieścia trzy