Zawieszenie

Ponieważ drogi w żadnym kraju nie są idealnie równe, pojazdy muszą posiadać układ zawieszenia odpowiedzialny za dostosowanie położenia wszystkich kół w taki sposób, aby wszystkie dotykały podłoża.

Gdyby samochody miały całkiem sztywne zawieszenie, tak jak np. rowery nie wyposażone w amortyzatory (do lat 90-tych prawie żaden rower nie miał amortyzowanego żadnego koła) to prawie nigdy wszystkie koła pojazdu nie dotykałyby podłoża. Wynika to z faktu iż o ile dwukołowy pojazd zawsze postawiony na nierównym terenie będzie dotykał podłoża dwoma kołami to już 3 bądź więcej kołowy już nie.

Jak działa zawieszenie: sprężynowanie + tłumienie

Zasadniczo w układach zawieszenia wyróżniamy dwa rodzaje elementów:

  • elementy zawieszenia odpowiedzialne za sprężynowanie
  • elementy zawieszenia odpowiedzialne za tłumienie sprężynowania

W klasycznym zawieszeniu opartym o amortyzatory i sprężyny to amortyzatory pełnią rolę tłumiącą a sprężyny odpowiadają za sprężynowanie.

W bardziej zaawansowanych układach zawieszenia istnieją jeszcze mechanizmy:

  • umożliwiające zmianę wysokości zawieszenia (prześwitu) bądź stały prześwit przy różnym obciążeniu
  • niwelujące przechyły karoserii podczas pokonywania zakrętów

Zawieszenie o stałej, bądź regulowanej przez kierowcę wysokości

W takich układach zawieszenia – w roli elementów sprężynujących – zamiast klasycznych sprężyn stalowych śrubowych stosowane są specjalne sprężyny powietrzne, zwane inaczej poduszkami bądź miechami.

Tego typu zawieszenie stosowane jest bardzo często w kombi klasy średniej wyższej, tj. Mercedes S212/W212. Często spotykanym wariantem wyposażenia jest zawieszenie pneumatyczne jedynie na tylnej osi. Ma ono głównie za zadanie utrzymanie stałej wysokości zawieszenia tylnej osi, również podczas obciążenia w celu… zapewnienia ładnego wyglądu również podczas pełnego załadunku.

Zawieszenie hydropneumatyczne

Alternatywą dla sprężyn powietrznych mogą być również specjalne sfery wypełnione specjalnym płynem. W takim układzie, ze względu na nieściśliwość płynu wymagane są również dodatkowe elementy sprężynujące.

Tego typu zawieszenie spotkamy w Citroenach.

Zawieszenie o zmiennym stopniu tłumienia

Zmienny poziom tłumienia może być osiągnięty zarówno przy stałej twartości elementów sprężynujących, jak w Mercedesie C klasy. Jest to wariant ekonomiczny zawieszenia o zmiennym poziomie tłumienia, zwiększający nieco komfort jazdy.

Prawdziwie zaawansowane zawieszenia o zmiennym stopniu tłumienia są jednak wyposażone w kolumnę amortyzująco – sprężynującą. Czyli posiadają zarówno stały prześwit (który często ulega obniżeniu podczas szybkiej jazdy) jak i zmienny poziom tłumienia elementów amortyzujących. Z tego typu zawieszeniem spotkamy się w luksusowych limuzynach tj. np. Mercedes klasy S z systemem Airmatic. Niestety w używanym samochodzie w żaden sposób nie da się ominąć wysokich kosztów wymiany miechów takiego zawieszenia. Przykładowo do lekko już starzejącego się modelu W221 za poduszkę pneumatyczną zapłacimy ponad 3000 zł! I mowa tu o dobrej jakości zamienniku a nie elemencie oryginalnym…