Najtańszy SUV

Samochody SUV kojarzą się z samochodami drogimi, na które stać nielicznych. SUV czyli wygodny samochód osobowy i dodatkowo terenowy pojawił się dość późno, jako krzyżówka auta terenowego z limuzyną. Pierwsze SUV-y, które pamiętamy to Mercedesy klasy M. Sama już marka Mercedes mówi za siebie… a M nie był klasą podstawową…Marzenia o tanim SUV-ie spełniła w 2010 roku Dacia prezentując model Duster. Choć podstawowa wersja samochodu kosztuje już niecałe 40 tysięcy złotych nie posiada on głównego atrybutu aut terenowych, czyli napędu 4×4. Najtańszy Duster 4×4 kosztuje jednak już 47 000 zł. Lepiej wyposażone modele, mi. w klimatyzację kosztują już okolo 55 000 zł.

Duster 4×4 występuje z dwoma silnikami:

  • benzynowy 1.6 16v
  • diesel 1.5 dCi

ten pierwszy jest tańszym wariantem.Obydwa samochody – z napędem 4×4 – posiadają 6-cio biegową manualną skrzynię biegów. Krótki pierwszy bieg ma rekompensować brak reduktora.

Samochód napędzany jest podczas normalnej jazdy na przednią oś. Dostępny jest również tryb Lock. Jest to elektroniczna blokada, dzięki której napęd przekazywany jest równomiernie na koła obydwu osi. Jest to jednak blokada oparta o sprzęgło hydrokinetyczne, przy intensywnej jeździe w terenie wyłącza się by nie doprowadzić do przegrzania. Do pokonywania jednak kilku przeszkód nadaje się idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czterdzieści ÷ = pięć