Zalety samochodów z silnikiem diesla

Często słyszmy wypowiedzi właścicieli diesli, którzy chwalą swoje pojazdy i są przekonani że następny samochód będzie również autem z silnikiem wysokoprężnym. Jakie zalety ma tak naprawdę nowoczesny diesel i co czyni go bardziej atrakcyjnym od auta z silnikiem benzynowym?

Mając na myśli nowoczesny diesel myślimy o dieslu z turbo doładowaniem i bezpośrednim wtrysku paliwa (najczęściej common rail).

Potężny moment obrotowy przy niskich obrotach

Silnik taki, szczególnie gdy jest wyposażony w sprężarkę o zmiennej geometrii kierownic posiada potężny moment obrotowy na niskich obrotach. Jest to olbrzymia zaleta, gdyż do ruszenia z miejsca nie musimy używać wysokich obrotów co szczególnie jest ważne przy jeździe z załadunkiem bądź w autach terenowych i dla kierowców, którzy posiadają mniej przejechanych kilometrów.

Niższe zużycie paliwa

Zużycie paliwa samochodów z silnikami diesla jest znacznie niższe niż aut benzynowym. Niestety czasy w których koszty zakupu litra oleju napędowego były znacznie niższe niż benzyny odeszły daleko. Obecnie ich cena jest praktycznie wyrównana przez co jedyną zaletą diesla jest niższe zużycie paliwa. Przykładowo w 1990 roku litr benzyny kosztował 2700 starych polskich złotych a litr ON 2000.

Za sprawą niższego zużycia paliwa samochody z silnikami wysokoprężnymi mogą pochwalić się także wyższym zasięgiem, gdyż zbiorniki paliwa aut z silnikiem diesla są zazwyczaj tej samej wielkości co w wersjach benzynowych.

Jeśli by porównać diesle z lat 2000 – 2010 z silnikami benzynowymi to zdecydowana większość tych ostatnich nie posiada ani turbodoładowania ani bezpośredniego wtrysku paliwa. Dlatego diesle mimo takiej samej mocy posiadają lepsze osiągi. Widać to bardzo dobrze na przykładzie danych technicznych BMW E60.

Bezpieczniejszy: trudniej o pożar

Wyciek benzyny może bardzo łatwo spowodować pożar, jeśli tylko opary benzyny natrafią na iskrę. W przypadku ON nie jest o to tak łatwo. Olej napędowy pali się trudno podczas gdy nie jest sprężony.

 

4 comments on “Zalety samochodów z silnikiem diesla

  1. Diesle są ok jednak te współczesne mają największą wadę: filtr cząstek stałych. Podczas eksploatacji w mieście filtr ciągle się wypala zwiększając zużycie paliwa i prowadząc do spadków osiągów. Najlepsze rozwiązanie to usunięcie FAP. Nie żadne tam programowe ale prawdziwe wycięcie i usunięcie tego ustrojstwa z oprogramowania komputera. Samochód zyska na mocy bo zużycie paliwa dla aut z FAP jest wyższe niż dla aut bez FAP oraz stanie się dużo mniej problematyczny szczególnie podczas deszczowych dni.

  2. Pomyśleć że kiedyś najwiekszą zaletą była trwałość a dzis ludzie z przyjemnością kupuja diesle które sypią sie po 200 tyś km i tłumaczą sobie że tak musi być. Moj Golf 1.6 D przejechał 500 000 km bez remontu, to były czasy.

  3. Wiem, że tak niegdyś było tylko pamiętam jak mój Golf II 1.6 D jaki to był muł duży fiat go brał bez problemu no i to mi paliło średnio 5,5 litra a miało zaledwie 54 konie. Teraz mam Seata Altea 1.6 TDI 105 koni i choć na dzisiejsze czasy to też nie jest mistrz sprintu to koni dwa razy więcej niż ten stary golf a pali poniżej 5 litrów. Jest to chyba jakiś postęp no nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × = 10