Czy można założyć gaz do silnika z turbo?

Amatorskie zakłady zajmujące się montażem instalacji LPG, dla których montaż instalacji gazowych to z reguły dodatkowa działalność, zazwyczaj nie chcą montować instalacji LPG w samochodzie wyposażonym w turbo. To dobrze. Gdyż montaż LPG w aucie wyposażonym w turbodoładowany silnik wymaga od montażysty większej wiedzy. Gorzej jeśli taki instalator amator założy gaz do samochodu z turbo, wtedy właściciel tego samochodu nie będzie zadowolony. I stąd właśnie pochodzi jeden mit związany z LPG i turbo: mówiący o tym, że do silnika turbodoładowanego nie da się założyć instalacji LPG. To mit!

Rozróżnijmy najpierw dwa typy instalacji gazowych, które obecnie są montowane najcześciej:

Instalacja gazowa IV w silniku z turbodoładowaniem

Instalacja gazowa IV generacji to instalacja gazowa, w której gaz dostarczany jest do silnika w postaci gazowej. Gaz tankowany na stacji LPG jest gazem w fazie ciekłej. Elementem odpowiedzialnym za „konwersję” gazu ciekłego do gazu w postaci lotnej jest tzw. reduktor (alternatywnie zwany parownikiem). To właśnie ten element musi posiadać odpowiednią budowę oraz oraz odpowiednio wysoką wydajność. Przykładowo: o ile w samochodzie tj. Toyota Land Cruiser IV z wolnossącym silnikiem o pojemności 4 litrów i mocy 249 KM większość gazowników zastosuje jeden mocny reduktor to w turbodoładowanym Subaru Forster II z silnikiem 2.5 I 16V TURBO o mocy 230 KM większość fachowców bez zastanowienia zastosuje aż dwa reduktory. Dlaczego? Powodem takiej decyzji jest ciśnienie w kolektorze dolotowym. W silnikach wolnossących zawsze w kolektorze ssącym panuje podciśnienie, czyli tzw. „ciśnienie ujemne” (niższe niż atmosferyczne).

W turbodoładowanym – przy mocnym „deptaniu” – nadciśnienie, rzędu nawet 1,5 bara. Ciśnienie gazu w butli gazowej wynosi pomiędzy 2,5 a 4 bar. Reduktor w silniku bez turbodoładowania redukuje ciśnienie ze wspomnianych 2,5 – 4 bara do około 0,4 bara a w turbodoładowanym do około 1,5 bara. Dlatego w drugim przypadku musi posiadać większą wydajność. Wydajność określaną jako przepływ cieczy przy danym spadku ciśnienia.

Z powyższego wynika iż w bardzo mocno doładowanym silniku nie da się założyć instalacji gazowej. Mamy tu jednak na myśli ekstramalny tuning bądź silniki stosowane w F1 gdzie z turbodoładowanego 1.5 litra uzyskiwana jest moc rzędu 1500 KM! W takiej jednostce ciśnienie doładowania wynosi ponad 5 barów, więc jest wyższe niż ciśnienie w butli gazowej.

W zwykłych „cywilnych” a nawet po lekkim chiptuningu jednostkach nie ma przeciwskazań do prawidłowego montażu LPG w silniku turbodoładowanym. Świadczą o tym mi. realizację mazowieckiego mistrza montażu LPG Poznań: Piotra Nowotczyńskiego, który od kilkunastu lat zakłada instalację LPG w silnikach turbodoładowanych.

Instalacja gazowa VI generacji w silniku turbodoładowanym

Turbodoładowanie w niczym nie utrudnia montażu instalacji gazowej VI generacji w silniku turbodoładowanym. W takiej instalacji gaz LPG jest wtryskiwany bezpośrednio do cylindra pod wysokim ciśnieniem, które jest wytwarzane przez pompę wysokociśnieniową LPG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięćdziesiąt trzy − czterdzieści sześć =