Instalacja LPG i bezpośredni wtrysk paliwa

Obecnie wieloletni zadowoleni użytkownicy LPG chcący zmienić samochód na nowszy: fabrycznie nowy bądź używany kilkuletni bardzo często borykają się z „problemem” bezpośredniego wtrysku paliwa. O co chodzi z tym bezpośrednim wtryskiem i czemu samochody, które posiadają silnik weń wyposażone są bardziej problematyczne do „zagazowania” niż stosowane od wielu lat wtryski wielopunktowe?

Ford 2.0 Mondeo Mk4 EcoBoost 2010, BMW 530i 2007, Audi A4 2.0 TFSI 2004

W tych kilku powyższych samochodach, a także wielu, wielu innych zastosowano właśnie bezpośredni wtrysk paliwa, który bardzo utrudnia zamontowanie instalacji LPG. Stosowanie bezpośredniego wtrysku w samochodach z silnikiem benzynowym zaczęto w motorach o większej pojemności. Obecnie jest on stosowany w coraz mniejszych silnikach. Wtrysk bezpośredni wymuszą normy czystości spalin EURO5 oraz EURO6. Dlatego więc pewniakiem jest, że producenci, którzy raz zaczęli go stosować już nigdy się z niego nie wycofają. Będą go stosować w coraz mniejszych pojemnościach. To wszystko może oznaczać koniec pewnej ery LPG.

Chcesz tanio jeździć kup sobie diesla!

Wielu mechaników, sprzedawców samochodów oraz wielorakich fanów czterech kółek doradzi w tym przypadku jednoznacznie: gaz nigdy nie był całkowicie bezproblemowy. Silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa i bardzo często wyposażone w turbodoładowanie nie są wiele mniej złożone i wiele mniej awaryjne od turbodiesli. Te ostatnie jednak zużywają znacznie mniej paliwa. Wniosek: kupić diesla i przestać marudzić.

Pośredni wtrysk a bezpośredni wtrysk. W czym właściwie problem?

Wyjaśnijmy pokrótce na czym właściwie polega problem z przeróbką na LPG silników z wtryskiem bezpośrednim?

Otóż w standardowym, wtrysku pośrednim, wtryskiwacze benzynowe znajdują się w kolektorze ssącym. Jeszcze przed zaworem ssącym. Dlatego wtryskiwacz taki nie pracuje w szczególnie wysokiej temperaturze. Dlatego też całkowite wyłączenie z działania wtryskiwaczy benzynowych w takim silniku i zasilanie gazem z wtryskiwaczy gazowych nie stanowi większego problemu. W tradycyjnej instalacji IV generacji problem zapiekania wtryskiwaczy występuje niezmiernie rzadko. Wystarczy, że samochód po prostu zapala na benzynie i pracuje na benzynie przez kilka minut po uruchomieniu. Dzieje się to w sposób automatyczny gdyż ze względu, na występowanie reduktora w tego typu instalacji nie jest możliwa praca na gazie przy całkiem zimnym silniku.

W silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa wtryskiwacze znajdują się w komorze spalania. Początkowo „gazownicy” mieli bardzo prosty pomysł: wyłączyć wtryski benzynowe i niech będą zawsze zamknięte podczas pracy na gazie. Niestety nie skończyło się to dobrze. Okazało się, że wyłączenie wtryskiwaczy benzynowych przy bezpośrednim wtrysku paliwa szybko kończy się ich uszkodzeniem, poprzez zapieczenie. Wysokie temperatury oraz fakt, że są to wtryskiwacze wysokociśnieniowe a więc posiadają bardzo wąskie dysze, sprawia, że wtryskiwacze te muszą pracować by się nie zepsuć.

Rozwiązanie tanie i skuteczne: instalacje LPG IV generacji do bezpośredniego wtrysku paliwa

Konstruktorom instalacji gazowych udało się rozwiązać problem zapiekania wtrysków benzynowych poprzez stosowanie tzw. dotrysku benzyny podczas pracy na LPG. Przykładem sterowników stosujących tę metodę jest sterownik STAG 400 DPI. Niestety, w takim sterowniku podczas jazdy na gazie następuje spalanie benzyny. Zazwyczaj proporcje zużycia gazu do benzyny kształtują się w okolicach 3 do 10. Dotrysk benzyny ma w miarę stałą dawkę względem obciążenia z tego względu podczas szybkiej jazdy z wykorzystaniem pełnej mocy silnika procentowe zużycie benzyny spada, za to stojąc w korku gdy silnik pracuje na obrotach jałowym rośnie.

Zaletą tego rodzaju instalacji jest jej umiarkowana cena. Przykładowo za kompletną instalację LPG wraz z montażem do Audi z silnikiem 2.0 TFSI zapłacimy około 4500 zł (na podstawie instalacje gazowe Poznań).

Rozwiązanie przyszłościowe: bezpośredni wtrysk gazu poprzez wtryskiwacze benzynowe

Na rynku pojawiło się już rozwiązanie bezpośredniego wtrysku gazu poprzez wtryskiwacze benzynowe. Oferuje je znana z instalacji gazowych holenderska firma Vialle. Zestaw do montażu nazywa się Vialle LiquidSi a koszt wykonania instalacji gazowej do motoru 2.0 TFSI oscyluje w okolicach 6500 zł.

Niewątpliwą zaletą systemu jest brak wtryskiwaczy gazowych, oraz podawanie gazu w identyczny sposób w jaki samochód był zasilany benzyną. Wadą natomiast skomplikowany układ przełączania gaz / benzyna oraz dodatkowy element, niespotykany w instalacjach fazy lotnej: pompa gazu.

3 comments on “Instalacja LPG i bezpośredni wtrysk paliwa

  1. I jeszcze jedna bardzo ważna zaleta instalacji LPG do silników z wtryskiem benzyny bezpośrednim: przedłużają żywotność silnika!

    Z racji mniejszego efektu zmywania oleju ze ścianek cylindrów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemdziesiąt osiem + = 97