Osiągi samochodu na gazie

Niezależne testy pomiaru mocy na hamowni wykazują iż moc samochodu z instalacją gazową IV generacji (obecnie najpopularniejsza instalacja LPG) jest o około 4% niższa niż moc takiego samego samochodu podczas jazdy na benzynie.

Spadek mocy na LPG wynika z nie do końca dokładnej mieszanki. Pod obciążeniem zazwyczaj zbyt bogatej. Zbyt bogata mieszanka w silniku benzynowym powoduje spadek mocy. Samochód z LPG strojonym na hamowni obciążeniowej ma szansę uzyskać moc taką jak na benzynie, ale w praktyce nikt tego nie robi. Poza tym w warunkach drogowych i tak wystąpią inne parametry temperatury gazu i temperatury reduktora i w praktyce, jedynie na hamowni moc będzie identyczna. Reasumując jeśli posiadamy silnik o mocy 140 KM, na gazie uzyska on realnie 134,4 KM. Pocieszające jest jednak to, iż na LPG IV generacji nie ma spadku mocy podczas jazdy na benzynie: przełączając na benzynę uzyskujemy pełną moc. Przez zmniejszoną moc, nasz samochód przyśpiesza również 4% wolniej.

LPG powoduje wzrost masy pojazdu. Co prawda nie znaczny, ale jednak. Dość typowy zbiornik toroidalny o pojemności 67 litrów (można do niego zatankować 53,6 litra gazu) waży sobie 28 kg. Do tej masy musimy doliczyć masę reduktora, przewodów, komputera LPG i zwiększonej ilości płynu chłodniczego i bez problemu uzyskamy 35 kg. Jeśli nasz samochód bez LPG ważył sobie 1400. Z LPG będzie ważył 1435 kg. Co prawda decydując się na montaż LPG zazwyczaj usuwamy koło zapasowe, jednak masa nawet pełnego koła zapasowego to zazwyczaj maksymalnie 20 kg. LPG zwiększa więc masę naszego modelowego pojazdu przynajmniej o 1%. Osiągi przyśpieszenie samochodu jest w praktyce proporcjonalne do jego masy. Podsumowując zwiększona masa zabiera nam 1% z osiągów pojazdu.

Teoria a praktyka

Najlepszym dowodem na spadek osiągów na LPG są dane techniczne przedstawiane przez producentów oferujących seryjne LPG. Poniżej przykładowe dane:

Przyśpieszenie 0-100 km/h bez LPG z LPG Różnica
Alfa Romeo – Giulietta 1.4 TB 120 KM S&S 9,4 s 10,3 s -8,7 %
Opel Corsa E 1.4 ECOTEC 90 KM 13,2 s 13,9 s -5 %
Opel Astra J 1.4 Turbo 140 KM 9,9 s 10,2 s -3 %

Spadek osiągów po samochodu wyposażonego w instalacje LPG to fakt, ale faktem jest również znaczna oszczędność kosztów paliwa.

4 comments on “Osiągi samochodu na gazie

  1. Najgorsze jest to, że moje BMW 320i E90 150 KM ma na hamowni na gazie przy 1500 rpm około 30% mniejszy moment obrotowy niż na benzynie. Zawsze zastanawiałem się dlaczego mam wrażenie że ten samochód na gazie nie jedzie. Co prawda w sterowniku jest opcja przełączania na benzynę w zadanych warunkach ale to sprawiłoby że jeździłbym w 1/3 na benzynie i oszczędność z gazu żadna.

  2. Osiągi na gazie są gorsze, zużycie LPG sporo większe. Dlatego LPG się nie opłaca. Nie masz kasy? Kup sobie auto z mniejszym silnikiem i jeździj oszczędnie!

  3. Jak sporo większe ? Rożnica 1-1,5l gazu więcej przy obecnej cenie to bardzo dobry wynik. A różnice w mocy, które są podane rzeczywiście mogą takie być tylko różnicy 5 % nie jesteśmy w stanie nawet odczuć podczas codziennej jazdy. Sam mam zamontowaną instalację gazową dokładnie firmy BRC i piszę do z własnego doświadczenia.

  4. Ja tam w swoim aucie nie odczuwam jakiejś różnicy spadku mocy itp. Auto Megane 2, instalacja od brc. Na lpg przejechane 15 tys km. Wszystko działa poprawnie. Ogólnie jestem zadowolony, wyboru nie żałuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście ÷ dwa =