Prius na gaz

Toyota Prius – popularny samochód hybrydowy. Posiada oprócz silnika elektrycznego również silnik benzynowy. Czy dałoby się zatem przerobić ten samochód na gaz?

Toyota we wszystkich generacjach Priusa zastosowała – tradycyjnie – mechaniczne regulatory luzów zaworowych. I to tak naprawdę jedyny argument, który może spowodować, że powinna się nam zaświecić czerwona lampka. Jest to jednak argument niewykluczający montaż instalacji LPG. Tak naprawdę wiele osób użytkuje samochody bez hydroregulacji luzów zaworowych na LPG i nie odczuwa żadnych negatywnych efektów nawet po 100 000 km kiedy to instalacja gazowa dawno jest już zwrócona. Niewielki problem w Toyocie Prius stanowi jednak fakt, że przez niskie zużycie paliwa poniesiony koszt instalacji gazowej zwraca się naprawdę dość długo.

Czy LPG w Toyocie Prius się opłaca?

Weźmy np. popularną Prius III generacji z silnikiem benzynowym 1.5 o mocy 78 KM. Średnie realne zużycie paliwa tego pojazdu to 5 litra. Nikt nie kupuje przecież Priusa po to żeby szaleć.

Koszt dobrej instalacji gazowej IV generacji opartej o sterownik STAG QBox, wtryskiwacze Hana oraz reduktor STAG AC R01 wraz z montażem to około 2700 zł.

Zakładając zużycie paliwa po zagazowaniu na poziomie 6 litrów LPG i 0,7 litra benzyny oszczędzamy na każdych 100 km oszczędzamy około 9 zł (przy cenie paliw LPG 1,7 zł, benzyna: 4,5 zł). Aby instalacja się zwróciła musimy przejechać 30 000 km. To dużo.

Montaż LPG zamiast wymiany akumulatora?

Toyoty Prius posiadają akumulator, który ma określoną żywotność i niestety jest bardzo drogi. Czy montaż instalacji LPG jest dobrym wademekum na jego awarie? Niestety nie. Zaletą Priusa i jego hybrydowego napędu jest wspomaganie się silnikiem elektrycznym w razie potrzeby. Ciężki 78 konny Prius bez wspomagania elektrycznego będzie bardzo mało dynamiczny. Bedze również dużo więcej palił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemdziesiąt ÷ = 10