Skuter 125 V max

Ze względu na zmiany w przepisach pozwalające prowadzić większość 125-tek posiadaczam prawa jazdy kat. B wiele osób interesuje się skuterami klasy 125. Skutery posiadają wygodną kanapę, bagażnik pod sidziskiem, sporą owiewkę. Są więc praktyczne i wygodne. Większość z nich posiada również automatyczne skrzynie biegów przez co są łatwe w prowadzeniu. W jak wygląda osiągana przez nie prędkość maksymalna? Przecież wiele osób pragnie użytkować skutery nie tylko zatłoczonych miastach ale również w podmiejskich trasach a być może nawet okazyjnie korzystać z drugi dwupasmowej? Na tej ostatniej osiągana prędkość maksymalna bez wątpienia przekłada się wprost na bezpieczeństwo, wszak pojazd osiągający max 80 km/h nie będzie bezpieczny w terenie niezabudowanym gdzie większość pojazdów będzie chciało go wyprzedzić. Za wszelką cenę.

Tanie chińskie skutery są wolne

Chińskie konstrukcje – często sprzedawane pod polskimi markami są wolne. Posiadają trwałe, ale słabe silniki. Wynika to z niższej dostępności serwisów w chinach i niższej kultury serwisowej (np. rzadkie wymiany oleju). Przykładowo Zipp Quantum R 125 posiada moc zaledwie 5,2 KW (7 KM) i osiąga 80 km/h.

Markowe skutery 4T

Markowe skutery z silnikami 4-ro suwowymi posiadają osiągają znacznie większą moc niż ich chińskie odpowiedniki. Przykładowo Piaggio Medley S 125 legitymuje się mocą 9 KW (12,2 KM) i osiąga prędkość maksymalną w okolicach 100 km/h. Jest to wystarczająca szybkość by przekroczyć znak „teren niezabudowany”.

Najszybsze konstrukcje 4T posiadają maksymalną dla prawa jazdy A1 moc 11 kW (15 KM) i osiągają prędkość w okolicach 110 – 120 km/h.

Skutery 2T

Obecnie jako pojazdy nowe: wycofane z rynku z uwagi na problemy ze spełnieniem norm czystości spalin. Skutery 2T klasy 125 legitymowały się również nierozsądnym zużyciem paliwa (nawet 5 litrów na 100 km). Po zdjęciu blokad zamontowanych przez producenta osiągały moc nawet 20 KM. Na długiej prostej potrafiły osiągnąć nawet 130 km/h. Pamiętajmy jednak, iż z uwagi na moc silnika te pojazdy nie mogą być prowadzone przez posiadaczy prawa jazdy kat. B oraz A1!

Posiadaczom prawa jazdy kat. B (przynajmniej od lat 3), którzy chcą zasmakować trochę bardziej dynamicznej jazdy, jednocześnie nie chcącym problemów z prawem rekomendujemy mocne skutery 4T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia ÷ = 4