Jazda na etanolu

W sieci krąży wiele opowieści o kierowcach, którym zaświeciła się głęboka rezerwa, dolali wódki do baku i pojechali dalej. Na wódce nie pojedzie żaden samochód. Wódka zresztą słabo się pali gdyż zawiera zbyt dużo wody (aż 60% objętości). A czy da się jeździć na spirytusie?

Spirytus zawiera około 96% etanolu. Jazda na takim paliwie jest możliwa, ale:

 • etanol posiada około 2/3 wartości opałowej benzyny więc w zależności od silnika albo sterownik to skoryguje i samochód pojedzie w miarę poprawnie albo auto po prostu zgaśnie; na pewno seryjny silnik nie uzyska więc pełnej mocy a zużycie etanolu będzie znacznie większe
 • wtryskiwacze i cały układ paliwowy są słabo przystosowane do tłoczenia alkoholu, uszkodzeniu mogą ulec np. elementy gumowe

Etanol posiada za to wyższą wartość oktanową niż benzyna, nie będzie więc żadnego problemu z zapłonem tego paliwa.

Istnieją jednak samochody seryjnie przystosowane do spalania etanolu. Posiadają one wydajniejsze wtryskiwacze paliwa oraz układ paliwowy odporny na etanol.

Czym jest alkohol etylowy?

Alkohol etylowy zwany potocznie etanolem (od słów „etan” i „ol” – jak alkohol) możemy uzyskać podczas tzw. fermentacji alkoholowej. Czym jest fermentacja alkoholowa? Bardzo krótko: do naczynia nasypujemy glukozy oraz dodajemy drożdży spożywczych i szczelnie zamykamy, ale umożliwiając przez wąską rurkę ucieczkę tlenku węgla IV. Aby przez rurkę nie zostało zasysane powietrze jej koniec musimy zanurzyć w wodzie. Po kilku dniach otrzymamy w naczyniu etanol. Niestety o niskim stężeniu. Aby uzyskać czysty etanol musi podać otrzymają mieszaninę destylacji. Aby to zrobić musimy posiadać aparat do destylacji. A w jaki sposób działa taka aparatura? Widząc, że alkohol etylowy wrze w temperaturze około 78 stopni wystarczy, że podgrzejemy otrzymają mieszaninę do około 80 stopni Celciusza i alkohol wytrąci się w postaci oparów. Wystarczy, że skroplimy takie opary i mamy już gotowy etanol. To właśnie wykonuje destylator. To tak w skrócie, bo po pierwsze musimy go poddać wielokrotnej destylacji a po drugie by całkowicie pozbyć się z niego wody, musimy dodać benzen i poddać tę mieszaninę destylacji. Zakładamy jednak, że nikt jednak nie będzie uzyskiwał etanolu na podstawie tego artykuły, co zresztą jest prawnie w Polsce zakazane!

Etanol to biopaliwo odnawialne!

Ponieważ etanol uzyskujemy z roślin, jest to paliwo odnawialne. Ta właśnie cecha powoduje, że jest to paliwo ekologiczne. Co więcej czysty etanol posiada dużo mniej zanieczyszczeń i spala się dużo czyściej. Dlatego w wielu krajach bioetanol jest używany jako paliwo. Są to głównie kraje o dużej produkcji trzciny cukrowej, jak np. Brazylia, gdzie powszechnie występuje paliwo E85, czyli mieszanka zawierająca 85% etanolu a 15% zwykłej benzyny.

Tankujesz benzynę na stacji też tankujesz… etanol!

Obecnie sprzedawana na stacji benzyna 95 i 98 oktanowa zawiera już domieszkę 5% bioetanolu.

4 comments on “Jazda na etanolu

 1. Prosta sprawa: dlaczego nie jeździmy na alkoholu? Tylko dlatego, żeby społeczeństwo się nie rozpiło!!!! Gdzieś czytalem że koszt wytworzenia litra spirytusu z warzyw to 50 eurocentów!

  • Żeby społeczeństwo się nie rozpilo? Przecież czysty etanol jest zabojczy.
   Myślę że chodzi o lobby paliwowe i o to że społeczeństwo by się wzbogaciło – każdy rolnik mógłby uprawiać rzepak, w każdej gminie byłby skup/zakład destylacyjny a społeczeństwo zostawiało by mniej pieniędzy na stacjach paliwowych, przez co mniej podatków trafiłoby do panstwa.

 2. Wytworzenie litra spirytusu kosztuje ok 1,5 zł . Czemu nie produkować ekologicznego paliwa bioetanolu 85%etanol i 15% benzyny za niższa cenę.konsumenci powinni mieć prawo decydowaniu czy dba o środowisko czy nie…

 3. „Prosta sprawa: dlaczego nie jeździmy na alkoholu? Tylko dlatego, żeby społeczeństwo się nie rozpiło!!!!”

  To czy społeczeństwo pije, jest niezależne od ceny alkoholu. Podobnie ja cena papierosów jest niezależna od tego czy ludzie palą. Liczba palaczy nie uległa znaczącemu zmniejszeniu po wzroście ceny z 5 zł do 15 zł.

  „Gdzieś czytalem że koszt wytworzenia litra spirytusu z warzyw to 50 eurocentów!”

  Do kosztu wytworzenia należy dodać koszty dodatkowe. Koszt wytworzenia benzyny to ok 60% ceny na stacji paliw.

  „Żeby społeczeństwo się nie rozpilo? Przecież czysty etanol jest zabojczy.”

  Czysty etanol nie jest zabójczy. Twoja babka i matka z pewnością nieraz dodawała 95% etanol, o mniej groźnej nazwie spirytus, do wypieków, a nadal żyjesz.

  „Myślę że chodzi o lobby paliwowe i o to że społeczeństwo by się wzbogaciło – każdy rolnik mógłby uprawiać rzepak, w każdej gminie byłby skup/zakład destylacyjny a społeczeństwo zostawiało by mniej pieniędzy na stacjach paliwowych, przez co mniej podatków trafiłoby do panstwa.”

  Produktem spalania alkoholu etylowego jest tlenek węgla, zwany także czadem, jest to bezwonny i bezbarwny gaz, która wiąże się z hemoglobiną i w przypadku wystawienie na znaczną jego ilość prowadzi do utraty przytomności i śmierci.
  Więc chodzi także o to, żeby chronić Cię przed śmiercią, podczas gdy siedzisz w garażu z włączonym silnikiem i piszesz komentarze.

  „konsumenci powinni mieć prawo decydowaniu czy dba o środowisko czy nie”

  Środowisko jest dobrem wspólnym, dlatego nie podejmowanie tej decyzji indywidualnie, może być problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + trzy =