Większość kierowców wie, że tramwaj jest ciężki. Ale nie wielu zdaje sobie sprawę ile dokładnie waży. Otóż długi tramwaj, jakim jest Pesa 2014N Krakowiak waży aż 64 tony (masa własna 64 036 kg). I jest to masa pojazdu bez pasażerów wraz z motorniczym.
Masa załadowanego tramwaju
2014N Krakowiak posiada 93 miejsca siedzące i 191 miejsc stojących. Razem może więc zabrać 284 pasażerów. Według przyjętych norm dla autobusów masa jednego pasażera to 71 kg. Oznacza to, że do „Krakowiaka” może wejść nawet ponad 20 ton pasażerów! Tym samym masa tramwaju pełnego pasażerów to blisko 85 ton!
Dlaczego tramwaj waży tak dużo?
Wysoka masa własna tramwaju wynika z potężnej jego długości. „Krakowiak” mierzy aż 42 metry i 83 centymetrów. Mowa tu o tramwaju składającym się z 4 członów. Wszak nowoczesne tramwaje nie posiadają osobnych wagonów, ale człony. Całość stanowi jeden duży wagon. Dlatego często mówi się o zakupie przez miasto iluś-tam wagonów tramwajowych, czyli de-facto tramwajów.
Waga tramwaju vs waga autobusu
Dla porównania jeden z najdłuższych spotykanych w polskich miastach autobusów, Solaris Urbino 18 ma zalewie 18 metrów długości a jego masa własna to 16 ton. Oznacza to, że metr bieżący tramwaju Pesa 2014N Krakowiak waży aż 1,5 tony! Podczas gdy jeden mb autobusu miejskiego to zalewie 1,125 tony.
Nieźle. 85 to nie złe zagrożenie dla budynków. Taka stara kamienica na pewno by się zawaliła gdyby taki relikt transportu uderzył w nią. Ściany cienkie na jedną cegłę, stropy drewniane, które nie zespalają ścian…
Jak miasto może na coś takiego pozwalać? Ba dopłacać do tego???
Czołg waży 40 ton a tramwaj 80. To daje do myślenia… KIEROWCY!
Czołg Abrams waży około 60 ton.
Daje tyle, że to nie powinno jeździć po ulicach. PRECZ Z SZYNOWYMI NA DROGACH!!!!!
A tiry tylko 40 ton. Jednak wszystkim odwala. Tiry na tory? Tramwaje na tory!