Autolaweta a viaTOLL

Od 1 lipca 2011 roku działa na polskich drogach system viaTOLL. Jest to elektroniczny system poboru opłat na większość dróg w Polsce.

viaTOLL dotyczy samochodów o DMC powyżej 3,5 tony.

viaTOLL nie dotyczy więc autolawet o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3500 kg

viaTOLL dotyczy natomiast cięższych autolawet (wystarczy, że mamy np. DMC 3700 kg musimy płacić viaTOLL nawet gdy autolaweta jest pusta)

viaTOLL dotyczy również zestawów samochód + laweta, jeśli suma DMC tych pojazdów przekracza 3500 kg, tu jednak praktycznie zawsze przekracza, gdyż sama przyczepa-laweta posiada sporą masę a samochód-holownik musi posiadać większą masę od przyczepy holowanej.

Z powyższego względu korzystniejszym rozwiązaniem podatkowym jest wynajem autolawety, niż holowanie lawety samochodem osobowym.

Masa pojazdu na auto-lawecie

Podczas ewentualnej kontroli, w przypadku niewielkiego przekroczenia masy 3500 kg bardzo trudno jest dowieźć funkcjonariuszowi dokonującemu – nie posiadającemu specjalnej wagi do pojazdu – kontroli dokonanego wykroczenia. Nawet gdyby policjant otrzymał dowód rejestracyjny przewożonego pojazdu to zapisana w nim masa pojazdu dotyczy pojazdu „z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego”. Trudno jednak znaleźć przepisy, które jednoznacznie nakazują posiadanie kierowcy autolawety dowodu rejestracyjnego samochodu, które jest przewożone lawetą. W takim przypadku pozostaje jedynie powołanie rzeczoznawcy.

2 comments on “Autolaweta a viaTOLL

  1. Załóżmy, że mam autolawetę DMC 3499 kg ładowność 1500 kg. Wiozę jakieś Audi Quattro, które REALNIE waży 1520 kg. Stoi smerfetka z wagą.

    Waży osobno lawetę i osobno auto czy wraz z kierowcą?

    Zakładając, że przy DMC dotyczy pełnego zbiornika paliwa może mi się upiec, prawda?

    A co by było gdyby masa była przekroczona? Czy dostaje jedynie kwitek od Smerfetki z terminem płatności na urząd wojewódzki czy może Smerfetka posyła również laurkę do Viatoll? Czy ViaTOLL jest w stanie mnie wyśledzić ile bramek przeciągnąłem taką autolawetą?

  2. Ciekawe jak takiego „autolaweciarza amatora” (profesjonaliści wożą auta lochami) złapie waga samochodowa taka jak np jest przy wjedzie do Wrocka z A4…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ jeden = dziesięć