Rower szosowy jest szybszy na szosie od tzw. roweru górskiego. Jest również szybszy niż rowery trekkingowe czy miejskie. Dlaczego?
Opory toczenia
Jadąc rowerem szosowym na oponach szosowych z prędkością 30 km/h tracimy średnio 15 W na opory toczenia. W rowerze górskim będzie to blisko 30 W.
Opór powietrza
Na „szosie” jedziemy pochyleni. W MTB, szczególnie z dużym skokiem amortyzatora przedniego jest to trudne do zrealizowania. Pozycja jest stosunkowo wyprostowana. Dodatkowo MTB posiadają dużo szersze kierownice. Jadąc z szeroko rozłożonymi rękoma czujemy się pewniej w terenie, ale na szosie działa to jak żagiel, który nas hamuje.
Opony z wystającym bieżnikiem również zwiększają dodatkowo opory powietrza. Opór powietrza rośnie wraz z kwadratem prędkości a trzeba pamiętać że górna część opony porusza się 2 razy szybciej niż rower, względem powietrza.
Szybszy nie szybszy, trzeba trenować. Tydzien temu byłem na wyciecieczce po asfalcie żeby nie było. Ja MTB, opona 29 X 2,0 Continental Double Fighter III wcale nie takie duże ciśnienie bo ok 2,5 bara z przodu i 3,0 bara z tyłu; kolega gravel opoonki 35-622, drugi szosówka. Ja byłem najszybszy.