Dlaczego rower szosowy jest szybszy

Rower szosowy jest szybszy na szosie od tzw. roweru górskiego. Jest również szybszy niż rowery trekkingowe czy miejskie. Dlaczego?

Opory toczenia

Jadąc rowerem szosowym na oponach szosowych z prędkością 30 km/h tracimy średnio 15 W na opory toczenia. W rowerze górskim będzie to blisko 30 W.

Opór powietrza

Na „szosie” jedziemy pochyleni. W MTB, szczególnie z dużym skokiem amortyzatora przedniego jest to trudne do zrealizowania. Pozycja jest stosunkowo wyprostowana. Dodatkowo MTB posiadają dużo szersze kierownice. Jadąc z szeroko rozłożonymi rękoma czujemy się pewniej w terenie, ale na szosie działa to jak żagiel, który nas hamuje.

Opony z wystającym bieżnikiem również zwiększają dodatkowo opory powietrza. Opór powietrza rośnie wraz z kwadratem prędkości a trzeba pamiętać że górna część opony porusza się 2 razy szybciej niż rower, względem powietrza.

One comment on “Dlaczego rower szosowy jest szybszy

  1. Szybszy nie szybszy, trzeba trenować. Tydzien temu byłem na wyciecieczce po asfalcie żeby nie było. Ja MTB, opona 29 X 2,0 Continental Double Fighter III wcale nie takie duże ciśnienie bo ok 2,5 bara z przodu i 3,0 bara z tyłu; kolega gravel opoonki 35-622, drugi szosówka. Ja byłem najszybszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześćdziesiąt jeden + = sześćdziesiąt trzy