Dlaczego ciężarówki syczą

Syczą stare ciężarówki, syczą również najnowsze ciągniki siodłowe – zwale mylnie TIR-ami. Syczą również autobusy. Skąd pochodzi owy syk? Czy oznacza on usterkę? A może robią to specjalnie? Przecież z filmów tj. „Autostopowicz” czy „Czarny pies” doskonale wiemy, że kierowcy ciężarówek nie mają zbyt równo pod sufitem. Czy syczą więc by nas przestraszyć?

Nie! Syczenie w ciężarówkach pochodzi od hamulców!

Syczenie w ciężarówkach i autobusach pochodzi z układu hamulcowego. Wynika to z zupełnie odmiennego sposobu działania układu hamulcowego w samochodach ciężarowych, w porównaniu do układu hamulcowego znanego z „osobówek”. W tych pierwszych mocne sprężyny cały czas dociskają (rozpierają) szczęki do bębnów, a powietrze pod wysokim ciśnieniem, rozpiera je. W osobówkach – przy identycznych hamulcach, hamulcach bębnowych sprężyna pełni odmienną funkcję: złącza (ściska) szczęki a rozpiera je płyn hamulcowy, który jest pompowany z pompy hamulcowej.

Dzięki syczeniu hamulce w ciężarówkach są bezpieczniejsze!

Dzięki odmiennej zasadzie działania hamulców w samochodzie ciężarowym w przypadku awarii hamulców w ciężarówce hamulce automatycznie blokują się (pojazd zostaje zahamowany). W aucie osobowym w przypadku przerwania przewodu hamulcowego samochód traci możliwość hamowania! Samochody osobowe posiadają jednak stosunkowo silny, w pełni mechaniczny, zapasowy hamulec ręczny.

3 comments on “Dlaczego ciężarówki syczą

  1. Nigdy nie zapomne jak byłem na wycieczce szkolnej w Poznaniu, w gimnazjum. Nauczycielka chciała nam zrobić niezły O.P.R. za to, że znalazła 5 piw w plecaku kolegi. Stoimy przy ulicy, ona się drze a tam hamowała jakaś Scania zapakowana po dach i nagle psssss a nauczycielka aż podskoczyła i krzyknęła „co za idiota!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ trzy = dwa