Koszt przeróbki samochodu na elektryczny

Czy samochód spalinowy da się przerobić na elektryczny? Da się! Jednak jest to inwestycja bardzo droga i na chwilę obecną posiadająca bardzo długi okres zwrotu.

30 000 zł na akumulatory!

Aby samochód elektryczny posiadał zasięg choćby 200 km musiałby posiadać akumulatory o pojemności około 30 kWh. Wynika to ze średniego zużycia prądu przez auto elektryczne, na przykładzie Hyundaia Ioniq jest to około 15 kWh/100 km. Obecnie cena najpopularniejszych w samochodach elektrycznych ogniw Li-ion to trochę ponad 1000 zł / kWh. Oznacza to że kompaktowy elektryk o zasięgu 200 kg musiałby posiadać akumulatory za około 30 tysięcy złotych. Czy ktoś byłby w stanie zapłacić tyle za przeróbkę swojego auta spalinowego na elektryczne? Bardzo wątpliwe!

Co ciekawe masa takiego pakietu akumulatorów wcale nie byłaby przesadnie wysoka: około 200 zł. Plus dodatkowo ciężar specjalnej obudowy zabezpieczającej przed uszkodzeniem ogniw podczas wypadku.

Silniki i osprzęt do aut elektrycznych wcale nie są mało-skomplikowane i tanie!

Wydawać by się mogło, że odpowiedni pakiet akumulatorów to koniec kosztów. Niestety, choć akumulatory stanowią największy koszt sam w sobie napęd elektryczny również nie jest tani. Przemysłowy silnik 50 kW to koszt kilku tysięcy złotych. Do takiego silnika byłby potrzebny jeszcze falownik (do regulacji obrotów) oraz softstart za drugie tyle. To wszystko wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami daje kwotę około 10000 zł.

Koszty eksploatacji wcale nie takie niskie

Kompaktowy samochód elektryczny przejedzie 100 km za około 8 zł. Wygląda to bardzo atrakcyjnie. Nie mniej jednak wspomniane akumulatory za 30000 zł wystarczą na przejechanie około 150000 km. Następnie będą nadawać się do wymiany. To podraża koszt podróży naszym wehikułem prędkości o 20 zł na każde 100 km. A za 28 zł / 100 km możemy podróżować już bez problemu popularnym dieslem.

Tańsze alternatywy?

Na razie najtańszą alternatywą pozostają hybrydy. Hybrydy gazowo-elektryczne. Są na razie mało popularne gdyż niewiele jest samochodów hybrydowych. Niemniej jednak w czołowych firmach zajmujących się montażem gazu – jak LPG Poznań – klienci coraz częściej zakładają instalacje gazowe do swoich Priusów, Lexusów RX a nawet Yarisów Hybrid.


3 comments on “Koszt przeróbki samochodu na elektryczny

  1. Zwykły akumulator ołowiowy 100 Ah dobrej firmy kupi za 400 zł. 85 Ah * 12 = ~ 1 kWh. To mamy pakiet akumulatorów za 12000 zł.

  2. Słyszałem, że do 2028 akumulatory mają potanieć dwukrotnie. Wtedy będzie to wyglądało bardziej korzystnie choć i tak pewnie zamiast niższej ceny pójdą w większy zasięg elektryków i auta elektryczne nie potanieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

77 ÷ siedemdziesiąt siedem =