Qoros 3 Sedan – chiński samochód który uzyskał 5 gwiazdek w EuroNCAP

Chiny są dziś największym rynkiem motoryzacyjnym. Miesięcznie sprzedaje się tam aż 2 mln samochodów osobowych i ciężarowych, dla porównania w USA trochę ponad 1 mln a w całej Unii Europejskiej trochę mniej niż milion. Chiny nie tylko importują samochody ale także produkują własne i eksportują je. Do tej pory chińskie samochody krytykowane były mi. za niski poziom bezpieczeństwa biernego. Nowy model Qoros 3 Sedan uzyskał 5 gwiazdek w teście zderzeniowym EuroNCAP. 5 na 5 dostępnych…Qoros 3 Sedan to duży chiński kompakt. Mierzy 462 cm,  4 cm mniej niż Skoda Octavia III, która notabene również ma 5 gwiazdek w EuroNCAP. Można powiedzieć, że samochód jest duży bo średni wzrost chińczyków wynosi około 160 cm a Czechów 173 cm.

Bardzo szybki rozwój

Aby uzmysłowić sobie jak szybki rozwój przedsiębiorstw następuje w chinach warto przypomnieć, że marka Qoros istnieje od… 2007 roku. No dobra, została ona utworzona wspólnie przez Israel Corporation i „starą chińską markę” samochodów Chery Automobile, której historia sięga… aż 1997 roku. Długo? Raczej bardzo krótko, wskażcie markę samochodów z tak krótkim stażem w europie?

Dobry ale wcale nie tani

Cena dobrze wyposażonego samochodu w wersji z silnikiem 1.6 T o mocy 156 KM, który można uważać za najbardziej odpowiedni do takiego samochodu to około 20 000 EURO. Dużo? W podobnej cenie możemy kupić samochód Škoda Octavia 1.8 TSI z 180 konnym motorem. Czy zatem Chińczycy poniosą klęskę na europejskim rynku samochodowym? A może chińskie samochody zaczną konkurować mocno jakością z europejskimi konstrukcjami? Zapowiada się ciekawa „walka”, którą w ramach portalu motoryzacyjnego pojazdy.net będziemy bacznie obserwować.

5 comments on “Qoros 3 Sedan – chiński samochód który uzyskał 5 gwiazdek w EuroNCAP

  1. Pewnie będzie wielki niewypał jak Tata Indica. Tam są inne warunki klimatyczne a samochody przy których trzeba pogrzebać jak przy fiacie 125p to standard, bo tania sila robocza i robic ma kto…

    • Bo to jest tak: każesz chińczykom zrobić samochód tani za 5000 EURO to zrobią tani i byle jaki, każesz zrobić limuzynę za 20 000 EURO to zrobią ją porządnie i lepiej wykonają niż w UK, USA, Japonii czy Niemczech. Tam się robi a nie strajkuje. Tam nie boi się również kapitału zagranicznego. Czujesz co by było jakby firma z Izraela inwestowała w polską fabrykę samochodów? Jakie byłoby gadanie, że wykorzystują, nagonka mediów że polak zapędzany do pracy za grosze. W chinach po prostu robi się interesy i nie patrzy na to czy to kapitał zagraniczny czy nie ale ważne by się opłacało. To jest podejście kapitalistyczne.

      Aha jeszcze jedno: pamiętasz jak mówiono że nie można zamknąć fabryki fiata we Włoszech bo się nie opłaca? Każdy pracownik miał podpisane gigantyczne odprawy… jak można dobrze pracować jak masz w przypadku zwolnienia gwarantowane setki tysięcy EURO odprawy??!? Komu będzie wtedy zależało na wytwarzaniu dobrych produktów, skoro i tak go nie zwolnią nawet jak się będzie obijał?

      • Tata Indica, samochód który prawie nie ma nic do zaoferowania prócz tego że jest nowy z salonu kosztuje z zeszłego roku 27 000 pln czyli trochę więcej niż 5000 EURO

  2. Co to ma być jakiś chiński portal motoryzacyjny?? Czy nie ma innych newsów oprócz wypociny o chińskich samochodach, które wiadomo co są warte?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 30 = trzydzieści dwa