1.4 TB MultiAir

Silnik 1.4 MultiAir Turbo to udana konstrukcja Fiata. Mimo swojej nowoczesności i spłeniania normy spalin Euro 6 posiada pośredni wtrysk paliwa. To oznacza niższe koszta napraw oraz możliwość założenia taniej instalacji gazowej IV generacji. Takiej możliwości nie mają mi. posiadacze silników TSI.

Nawet 170 KM w serii, 200 KM po chiptuningu

170 KM i 230 Nm już przy 2500 obr/min – takimi parametrami może się pochwalić najmocniejszy MultiAir. Po chiptuningu samochód może osiągnąć nawet 200 KM i 290 Nm.

Czym jest system MultiAir?

MultiAir to system zmiennego skoku zaworów ssących: skok zaworów ssących regulowany jest bezstopniowo. Mocniej naciskając pedał gazu zawory zostają mocniej otwarte. To rozwiązanie stosuje wśród

Wady

Najdroższą potencjalną awarią jaka może przydarzyć się w tym silniku jest awaria układu MultiAir. Tu nie pomogą żadne tymczasowe rozwiązania, trzeba wymienić moduł, zwany bardziej fachowo aktywatorem zaworów Multiair. Koszt tego modułu (nr seryjny OE: 55272426) to trochę ponad 3000 zł. Drogo. Objawami awarii MultiAir są:

  • brak mocy przy nagłym wciskaniu gazu (zazwyczaj w początkowej fazie tylko na zimnym silniku)
  • metaliczne stuki w silniku
  • z czasem również całkowite unieruchomienie pojazdu (silnik nie odpala)

W autach z silnikiem 1.4 MultiAir i manualną skrzynią biegów, do około 2010 stosowano przekładnię z wadą fabryczną marki Opel o symbolu M32. Taką samą skrzynie znajdziemy również w 1.4 Turbo, marki Opel. Silnik ten nie ma nic wspólnego z Fiatowskim 1.4 MultiAir TB, są skonfigurowane tylko z tą samą skrzynią manualną. W przekładni tej szybko dochodzi do uszkodzenia łożysk. Istnieją już firmy, które wykonują regeneracje tej skrzyni, nie mniej jednak nie może ona być całkowicie „zajeżdżona” bo wtedy dochodzi również do uszkodzenia obudowy.

2 comments on “1.4 TB MultiAir

  1. Wtrysk pośredni: to nie ma sensu jeśli nie kupujemy samochodu typowo pod gaz. Mam Octavie 1.4 150 KM, ciekawe czy mniejsza Gulietta byłaby w stanie osiągnąc 6 litrów spalania jak u mnie przy spokojnej jeździe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × = szesnaście