W 2003 roku Volkswagen – producent ówcześnie najbardziej kultowego diesla 1.9 TDI – wprowadził do sprzedaży dwie nowe jednostki: 2.0 TDI i 3.0 TDI. Ich charakterystyczną cechą było zasilanie poprzez Common rail. W tych latach VAG stosował przede wszystkim pompowtryskiwacze. Silnik 3.0 TDI, o którym właśnie jest ten artykuł miał być odpowiedzią VW i Audi na 3 litrowego diesla BMW, który zachwycał osiągami, zadowalał kulturą pracy oraz był bezawaryjny. Poprzeczka została ustawiona więc bardzo wysoko. Czy 3.0 TDI zdołał ją przeskoczyć?
3.0 TDI 224 KM / 450 Nm
Pierwszy 3.0 TDI posiadał 224 koni mechanicznych (albo wg niektórych danych technicznych również 225 KM) i 450 Nm momentu obrotowego w zakresie od 1400-3250 obr/min. BMW oferowało wtedy w silniku M57D30TÜ 218 KM ale aż 500 Nm, ale tylko w szczytowym punkcie 2000 rpm. Można więc powiedzieć, że pod względem osiągów 3.0 TDI z Audi/VW dotrzymywał kroku BMW. A jak było z jego awaryjnością?
Wymiana rozrządu w 3.0 TDI
VAG w 3.0 TDI zastosował łańcuch rozrządu. Wydawać by się mogło, że będzie on zaletą tego silnika gdyż nie będzie wymagał okresowej wymiany jak wcześniej stosowany pasek rozrządu, tak jednak nie jest. Owy łańcuch rozrządu to największa wada tej jednostki napędowej z pierwszych lat produkcji, szczególnie teraz gdy kupujemy taki samochód na rynku wtórnym. Koszt wymiany rozrządu sięga ponad 5000 zł! Dlaczego jest to taka droga operacja? Rozrząd w silniku V6 jest bardzo skomplikowany. Podczas jego wymiany musimy dokonać wymiany wszystkich elementów tj:
- 4 łańcuchy rozrządu
- 3 napinacze hydrauliczne (+sprężynka napinająca wstępnie),
- jeden napinaczo-ślizg (j.w),
- ślizgi,
- kilka kół zębatych
- kilka uszczelek, śrubek i śrub
- pompę wody
Koszt oryginalnych części w ASO to około 4000 zł, w przypadku zastosowania zamienników możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł (nie wszystkie jednak części są dostępne jako zamienniki).
Z uwagi na wysokie ceny części w popularnych serwisach aukcyjnych często sprzedawane są używane układy rozrządu. Pochodzą one z samochodów z uszkodzonymi silnikami, bądź aut w którym właściciel zbyt wcześnie dokonał wymiany rozrządu. Z takich używanych rozrządów bardzo często korzystają handlarze samochodów.
Niestety również koszta robocizny są bardzo wysokie. Silniki 3.0 TDI posiadają rozrząd umiejscowiony od strony kabiny pasażerskiej (starsze silniki miały rozrząd od strony przodu samochodu, gdzie dostęp do rozrządu był znacznie lepszy). Aby dostać się do łańcucha rozrządu musimy wyjąć silnik, skrzynie biegów, rozmontować cały przód samochodu włącznie ze zderzakiem i lampami. Warsztat samochodowy wykonujący naprawę musi posiadać specjalistyczne blokady (które, akuratnie nie są zbyt drogie i pasują do kilku silników jednocześnie) oraz dysponować wiedzą i doświadczeniem.
Piezoelektryczne wtryskiwacze 3.0 TDI
Silnik BMK 3.0 TDI posiadają awaryjne, piezoelektryczne wtryskiwacze Bosch. Koszt ich wymiany jest bardzo wysoki.
Inne usterki
Do pozostałych typowych usterek silników 3.0 TDI należą:
- pękające kolektory wydechowe (problem znany również w BMW E60/E61 3.0d)
- zacinające się klapy w kolektorach dolotowych (problem również występuje w konkurencyjny BMW)
Oczywiście oprócz tego dochodzą typowe usterki współczesnych diesli, czyli:
- problemy z zatkanym filtrem DPF
- uszkodzenia kół dwumasowych
Bezawaryjne 3.0 TDI?
Mimo tych wszystkich usterek wśród użytkowników Audi silnik 3.0 TDI uchodzi za stosunkowo bezawaryjny. Dlaczego? Bo, szczególnie biorąc pod uwagę egzemplarze z realnymi przebiegami w okolicach 100 000 km jest mało awaryjny w porównaniu do 2.0 TDI.
Jak 3.0 diesel to tylko BMW: M57 – N57 – bardzo udane silniki. Nie rozumiem zachwytu silnikami VAG.
Boś debil !!