Rozrząd z tyłu silnika – dlaczego?

Współczesne samochody z silnikiem diesla, przeznaczone do samochód z napędem na tył bądź tzw. prawdziwym napędem 4×4 (np. Audi Quattro) posiadają z regułu rozrząd umieszczony z tyłu silnika: od strony skrzyni biegów. Dlaczego? Przecież to znacznie komplikuje wymianę: trzeba wyciągać silnik! Jakie są przyczyny dla których producenci zdecydowali się na tak kuriozalne umieszczenie napędu rozrządu? Chęć utrudnienia serwisu, a może są jakieś techniczne przyczyny dla tak umieszczonego łańcucha rozrządu?

Rozrząd z tyłu: w jakich samochodach?

Audi A6 C6 3.0 TDI BMK z 2004

Wszystko zaczęło się od tego modelu. To właśnie w Audi A6 C6 VAG zdecydował się na umieszczenie rozrządu z tyłu silnika od strony skrzyni biegów. Oczywiście w innych modelach 3.0 TDI również posiada rozrząd umieszczony z tyłu.

BMW serii 3 E90 2.0 diesel N47 od 2007 roku oraz 330d N57 od 2008 roku

BMW musiało przebić Audi! Zamontowali rozrząd tyłu już w podstawowym dwulitrowym dieslu. Samochód z tym silnikiem nabywają zazwyczaj ubożsi klienci BMW… którzy będą tym bardziej zdziwieni kosztem wymiany rozrządu na poziomie 5000 zł!

Mercedes klasy C W204 2.2 diesel OM651 z 2009 roku

Ww. Mercedes również posiada rozrząd z tyłu silnika.

Dlaczego?

Przyczyn jest kilka

  • większe bezpieczeństwo pieszych, szczególnie w samochodach typu SUV: dzięki rozrządowi z tyłu uzyskujemy z przodu trochę niższy silnik a więc pod maską jest większa strefa zgniotu dla pieszych,
  • cichszy silnik, rozrząd nie jest źródłem hałasu w porównaniu do wydechu. Dzieki przesunięciu rozrządu na tył silnika, wydech jest dalej od ściany grodziowej (wewnętrza pojazdu) a więc w środku jest ciszej

5 comments on “Rozrząd z tyłu silnika – dlaczego?

  1. Przyczyna jest jasna i jedna!!!! Żeby po 150 000 km kupić NOWY samochód a nie inwestować majątku w wymianę rozrządu i wału korbowego (jak w ukochanym na wioskach BMW) a nie jakieś dyrdymały…
    BMW 320d 10 letnie dla mnie warte max 30 000 zł (skoro i tak trzeba włożyć 15 tyś) a nie 50 tysięcy jak to nie którzy chcą.

    • Rozrząd wymienia się raz na 200 000 km to jest powiedzmy raz na 10 lat a właściwie raz w „życiu” samochodu, chyba chyba w 20 letnich nikt nie będzie wymieniał. Więc nie rozumiem w czym problem.

  2. Przeciętny kowalski nigdy nie zrozumie po co montuje się rozrząd z tyłu, bo jest debilem i jedyne co go interesuje to koniec własnego nosa i cebuliony w portfelu, byle tylko nikomu nie dac zarobić, a zwłaszcza niemcowi, chociaż passat TDI to szczyt jego marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× 5 = pięć