Koszty eksploatacji SUV-a

Jeszcze kilkanaście lat temu SUV-y i auta terenowego były bardzo mało popularne. Przeciętny Polak marzył o Passacie, mniej zamożny o Golfie a dla posiadającego jeszcze szczuplejszy portfel Kowalskiego marzeniem był Volkswagen Polo. Dziś bogaci chcą mieć BMW X5 albo X6, klasa średnia marzy o Tiguanie a dla większości polaków szczytem marzeń jest Mazda CX-3. A wszystkie wymienione samochody to… SUV-y. Czy posiadanie SUV-a – oprócz kosztów zakupu – wiążę się jeszcze jakimiś innymi, wysokimi, kosztami?

Opony

SUV-y są wyposażone w duże koła i co z tym jest związane: duże opony. Nawet niewielka Mazda CX-3 posiada opony w rozmiarze aż 215/60 R16. Za ten dość spory kawałek gumy przyjdzie nam sporo zapłacić. Nawet budżetowe – ale godne polecenia opony – N’Blue HD Plus w tym rozmiarze ty wydatek rzędu 320 zł / sztuka. To bardzo podobny wydatek do zakupu opon do Mazdy 6 – w popularnym w klasie średniej rozmiarze 225/55/R17.

Zużycie paliwa

SUV-y z uwagi na wyższą wysokość zużywają więcej paliwa podczas szybkiej jazdy. Więcej palą również w mieście ponieważ są cięższe.

Napęd 4×4, zawieszenie pneumatyczne

Prawdziwy SUV posiada napęd 4×4. Jego obecność dodatkowo zwiększa zużycie paliwa i koszty eksploatacji. Luksusowe SUVy posiadają zawieszenia pneumatyczne. Niestety są one sporo droższe w utrzymaniu niż klasyczne zawieszenie oparte o amortyzatory hydrauliczne i sprężyny.

Opublikowany w SUV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ 1 = siedem