Samochód który nie przechyla sie na zakrętach

Tradycyjne zawieszenie samochodu oparte jest o element sprężynujący (sprężyny), elementy tłumiące (amortyzatory) oraz elementy które przeciwdziałają nadmiernemu przechyłowi karoserii (stabilizatory). Ten ostatni działa bardzo prosto: gdy nacisk na jedno koło jest duży przenosi ten nacisk także na drugie koło przeciwdziałając przechyłom. Czy zwykły stabilizator może jednak całkowicie zniwelować przechyły? Oczywiście że nie, gdyby stworzyć taki bardzo twardy stabilizator przy najechaniu prawym kołem na niewielkie uszkodzenie nawierzchni poruszałoby się nie tylko prawe koło ale całe auto w górę i w dół. Ucierpiałby komfort i prowadzenie. Na dziurach idealny jest właśnie bardzo elastyczny (miękki) stabilizator.

Aktywne zawieszenie?

Liderem w upowszechnianiu zawieszenia, które mi. nie przechyla się na zakrętach (ale również ma inne funkcje) był Citroen oferując od lat w swoich modelach hydropneumatyczne zawieszenie. Było to skomplikowane zawieszenie pozbawione tradycyjnych sprężyn i tradycyjnych amortyzatorów. Dodatkowo oferowało zmienny prześwit. Było oferowane w Citroenie DS już w latach 50-tych. Nowoczesne modele Citroena jak C5 mogą mieć (opcjonalnie) to zawieszenie obecnie w wersji  Hydractive III+.

Aktywny stabilizator w BMW?

Zupełnie innym rozwiązaniem przeciwdziałającym przechyłom nadwozia podczas jazdy jest Dynamic Drive. Odpowiada on jedynie za niwelowanie przechyłów nadwozia a reszta zawieszenia pozostaje taka sama jak w normalnym samochodzie. System ten zapewne został stworzony na niemieckie równe drogi gdzie nie ma dużego problemu z dziurami w asfalcie ale irytujące przechyły limuzyn BMW zmniejszają komfort jazdy i stwarzają zagrożenie przy szybkich manewrach na drodze.

One comment on “Samochód który nie przechyla sie na zakrętach

  1. Widać jak niemieckie auta są po tyle za francuskimi i włoskimi. Francuzi od dawna stosowali hydropneumatyke (taka 60-te) a Niemcy dopiero od niedawna mają aktywne zawieszenia. Włosi od dawna stosowali doładowane benzyniaki (lata 90-te): Fiat Uno Turbo, Lancia Kappa Turbo, Alfa Romeo 164 a Niemcy dopiero od niedawna.
    Nie mówiąc już o ocynku. 406 z tego samego rocznika dużo lepiej się trzyma niż BMW serii 3, które rdzewieje powyżej 13 roku życia na potęgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− dwa = jeden