Samochody terenowe to grupa samochodów, które potrafią poruszać się po nieutwardzonych drogach, bezdrożach oraz trudnym terenie.

Hummer H1 - prawdziwy samochód terenowy
Hummer H1 – prawdziwy samochód terenowy

Auta terenowe charakteryzuje wyższy prześwit niż auta innego typu by podczas jazdy w terenie podwozie nie ulegało uszkodzeniu ani samochód nie zawieszał się na wybojach. Również kąty najścia i zejścia muszą być jak największe by umożliwić wjazd i zjazd ze stromych, ostro zakończonych i rozpoczynających się nachyleń typowych dla ciężkiego terenu. Oprócz tego samochody te posiadają specjalne ogumienie, które jest przystosowane do jazdy po luźnej nawierzchni, terenowe opony wprost „wgryzają się” w podłoże. Samochód terenowy powinien mieć również napęd na wszystkie koła i odpowiednie blokady mechanizmów różnicowych.

Terenowy a SUV

Istnieją bardzo różne auta terenowe. Są produkowane małe auta terenowe jak Suzuki Jimny, pośrednie i duże jak Hummer. Bardzo często podział pomiędzy samochodami typu SUV a terenówkami jest niejasny. Jeden samochód, który wg pewnych kryteriów jest samochodem terenowym wg innych jest SUV-em. Generalnie za auta terenowe uważa się… te bardziej terenowe a za SUV-y te bardziej drogowe terenówki.

Zastosowanie aut terenowych

Auta terenowe, z uwagi na swoje zastosowanie – jazdę w terenie – są samochodami użytkowymi dla wojska, straży granicznej czy leśnictwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście ÷ sześć =