Silniki spalinowe współczesnych samochodów są chłodzone cieczą zwaną płynem chłodniczym. Płyn chłodniczy krąży pomiędzy kanałami chłodzącymi w silniku a nagrzewnicą i chłodnicą. Znaczący wyciek tego płynu chłodniczego może w szybkim czasie spowodować poważną usterkę silnika. Silnik nie posiadając w obiegu chłodniczym płynu dość szybko rozgrzeje się do tego stopnia, że może dość do jego uszkodzenia poprzez trwałe odkształcenie, zatarcie bądź pęknięcie niektórych elementów.
O ile każdy samochód posiada czujnik temperatury płynu chłodniczego (nawet jeśli nie odpowiedniej wskazówki na zegarach) to nie każdy samochód posiada czujnik poziomu płynu chłodniczego. Ten pierwszy służy nas do poinformowania, że silnik samochodu jest naprawdę gorący. Ten drugi znowu informuje nas o ubytku płynu.
Czujnik poziomu płynu chłodniczego może się przydać wtedy gdy wystąpi ubytek płynu w układzie chłodzenia. Kiedy może ubyć płynu chłodniczego?
- jeśli w samochodzie ubywa płynu chłodniczego (np. nieszczelne przewody układu chłodzenia bądź nieszczelna chłodnica) a musimy awaryjnie dojechać do miejsca naprawy samochodem
- jeśli samochód zostanie uszkodzony np. poprzez jazdę w terenie (np. dostanie się gałęzi pod maskę) bądź po wypadku
- jeśli przewody układu chłodzenia zostaną zgryzione przez kunę
W tych wszystkich przypadkach jeśli nasz samochód posiada czujnik poziomu płynu chłodniczego wcześniej dowiemy się o jego ubytku. Jeśli posiadamy samochód bez takiego czujnika możemy np. ruszyć samochodem w trasę bez płynu chłodniczego i zorientujemy się dopiero będąc 20 km od domu stojąc z zagotowanym silnikiem na poboczu.
Przykładowe samochody, które posiadają czujnik poziomu płynu chłodzącego:
- BMW
- Citroen i Peugeot – głównie starsze modele do 2014 roku i te które posiadały silnik THP
- Mercedesy
- Opel Insignia A
- wiele samochodów grupy VAG
A jakie auta nie posiadają czujników płynu chłodzącego:
- większość modeli Hyundai / Kia
- większość Fordów
- większość Fiatów