Aerodynamiczny autobus

Większość autobusów miejskich oraz turystycznych posiada praktycznie pionowy przód i przez to stawia wysoki opór powietrza. Dzieje się tak dlatego, że widoczność do przodu w autobusach jest bardzo ważna. Widoczność wpływa również bezpośrednio na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Autobusy – w przeciwieństwie do ciężarówek – dużo częściej wjeżdżają w ciasne uliczki, nawet takie które sprawiają problem kierowcom aut osobowych. Autobusy turystyczne rozwijają również większe prędkości (maksymalna prędkość autobusu to 100 km/h a ciężarówki 80 km/h) niż ciężarówki. A opór powietrza rośnie wraz z kwadratem prędkości. Czy zatem istnieją autobusy o aerodynamicznym, opływowym kształcie karoserii?

Istnieją jednak autobusy, których konstruktorzy nie umieścili tematu aerodynamiki na ostatnim miejscu. Przykładem takich autobusów jest Iveco Mago. Nie jest to jednak pełnowymiarowy autobus ale tzw. Midibus, czyli pojazd pomiędzy minibusem a autobusem.

Iveco Mago 2 EURO 3 – aerodynamiczny autobus klasy midi
Iveco Mago 2 EURO 3 – autobus 33 miejscowy

Pojazd posiada silnik diesla o pojemności 5580 cm³ i mocy 210 KM sprzężony z manualną 6-cio stopniową skrzynią biegów. Napęd tylny.

Zaletą Iveco Mago jest bardzo dobrze przeszklone nadwozie, dlatego pojazd idealnie nadaje się jako autobus turystyczny. Istniały również wersje Cabrio – bez dachu.

Minusem tego typu konstrukcji jest hałasujący silnik umieszczony z przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× dwa = 18