Akumulator EFB czy AGM

Generalnie akumulatory z elektrolitem uwięzionym w matach szklanych, czyli tzw. AGM-y są lepszymi akumulatorami od zwykłych starych zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych w technologii SLI z płynnym elektrolitem oraz ulepszonych akumulatorów z płynnym elektrolitem o oznaczeniu EFB. Nie zawsze jednak zastosowanie akumulatora AGM jest zalecane. Kiedy nie jest wymagana wymiana akumulatora na AGM?

Po pierwsze: ustal jaki typ akumulatora zamontowany był seryjnie. Nie ustalisz tego za pomocą strony producenta akumulatorów jak Bosch, Banner, Centra, Moll czy Varta. Musisz szukać w katalogu z częściami do danego pojazdu, albo w instrukcji obsługi.

Jeśli w Twoim aucie fabrycznie był zamontowany akumulator konwencjonalny kup akumulator konwencjonalny, bądź jeśli jeździsz dużo po mieście i często wyłączasz i uruchamiasz silnik (zakładam, że jeśli w Twoim aucie nie było systemu start-stop bo inaczej byłby tam akumulator EFB lub AGM), albo słuchasz muzyki na postoju możesz kupić akumulator EFB i generalnie nie wymaga on kodowania w celu zmiany napięć ładowania.

Jeśli w Twoim aucie fabrycznie był zamontowany akumulator EFB, najłatwiej będzie kupić po prostu EFB. Jeśli kupisz tzw. zwykły to szybko może dojść do jego zużycia ponieważ będzie on obciążony układem inteligentnego ładowania, który Twój samochód najprawdopodobniej posiada (choć może o tym nie wiesz) oraz systemem start-stop (nawet jeśli go zawsze wyłączasz najprawdopodobniej posiada inteligentne ładowanie, które przyspieszy zużycie Twojego nowego akumulatora).

Możesz również wtedy kupić akumulator AGM, ale tylko pod warunkiem jeśli nie posiadasz silnika benzynowego oraz jednocześnie akumulator nie jest zamontowany przy silniku (tylko np. w bagażniku). Wymieniając jednak EFB na AGM musisz dokonać kodowania typu akumulatora.

Jeśli w Twoim aucie fabrycznie był zamontowany akumulator AGM: najlepiej kup AGM. A co jeśli nowy AGM kosztuje ponad 1000 zł i stanowi to dla Ciebie – właściciela auta luksusowego – istotny problem? Możesz – najlepiej po wyłączeniu ewentualnego systemu start-stop – wymienić go na EFB (który niestety nie jest wiele tańszy) ale UWAGA: musisz dokonać przekodowania systemu ładowania na inny typ akumulatora, inaczej Twój akumulator nigdy nie będzie doładowany i szybko się zużyje. Czy możesz wymienić go na zwykły akumulator, który kosztuje mniej niż połowę z tego co dobry AGM (oczywiście dokonując wcześniej przekodowania na akumulator z elektrolitem płynnym)? Generalnie tak, ale tylko pod warunkiem, że mało jeździsz samochodem (5000 – 10000 km rocznie) a jest to całkiem, możliwe skoro posiadasz samochód z dużym silnikiem i nie stać Cię na właściwego jego serwisowanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześćdziesiąt ÷ = sześć