Dlaczego tramwaje powodują korki?

Mieszkańcy największych Polskich aglomeracji jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice coraz częściej powtarzają, że tramwaje powodują korki. Dlaczego tak jest? Przecież z pozoru wydawałoby się, że dzięki tramwajom mniej ludzi jeździ samochodami i autobusami, więc dlaczego tramwaje są uznawane za jedną z głównych przyczyn korków w wielkich miastach?

Zamiast torowiska przy dwupasmówce mogłaby powstać droga trzypasmowa!

Typowa miejska droga dwupasmowa zajmuje 14 metrów. Jest to szerokość łącznie 4-rech pasów (po 2 pasy w każdą stronę). Typowe dwukierunkowe torowisko tramwajowe zajmuje aż 9 metrów! To oznacza, że spokojnie zamiast drogi dwupasmowej i torowiska obok można by wybudować drogę z trzema pasami w każdą stronę. Gdyby tym 3-cim pasem jeździły autobusy tak często jak obecnie torami tramwajowymi jeżdżą tramwaje to pomiędzy autobusami zmieściłoby się bardzo dużo samochodów. Obecnie częsty widok w miastach to stojące w korkach samochody i przejeżdżający od czasu do czasu pustym torowiskiem „pan tramwaj”.

Tramwaje blokują skrzyżowania

W miejscach gdzie obok dróg biegną torowiska tramwajowe, samochody zatrzymują się kilkanaście metrów dalej od skrzyżowania niż gdyby ich nie było. Nie mogą przecież stać na torach tramwajowych. Powoduje to realne opóźnienie po przełączeniu świateł. Oprócz tego ważny jest również czynnik psychologiczny: każdy kierowca przejeżdżając przez torowisko tramwajowe zwalnia. Przejeżdżający tramwaj stanowi śmiertelne zagrożenie dla kierowców samochodów. Dlatego 99% kierowców uważa, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo.

Piesi idący na przystanek na środku drogi zwalniają ruch

Chyba każdy kierowca samochodu wie, że jeśli kogoś się podwozi to należy go wysadzić na poboczu. Jest to widza tajemna dla motorniczych prowadzących tramwaje: Ci wysadzają swoich pasażerów na drogi!

Tramwaje wyprzedzają z prawej pojazdy… skręcające w prawo!

Mogą wyprzedzać również z lewej strony pojazdy skręcające w lewo. Kierowcy samochodu mogłoby być za takie zachowanie zabrane prawo jazdy, ponieważ to zachowanie szczególnie niebezpieczne. Tramwaj w takim przypadku „ma po prostu pierwszeństwo”.

4 comments on “Dlaczego tramwaje powodują korki?

  1. Haha tramwaje powodują korki!?!?! Raczej je rozładowują. Przecież gdyby ich nie było to byłyby trzy pasy korka w każdą stronę.

  2. Rozbudowa sieci tramwajowych to ślepa uliczka. Tramwaje tylko pozornie wydają się rozładowywać korki. W rzeczywistości dzieje się odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że tramwaje wymuszają KONIECZNOŚĆ STOSOWANIA SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ na skrzyżowaniach, na których można by zastosować ronda, lub pasy rozbiegowe, które nie zatrzymują ruchu i zwiększają przepustowość pojazdów. Zatrzymywanie strumienia pojazdów na światłach to główna przyczyna korków! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są trolejbusy stosowane np. w Gdyni, które poruszają się tym samym strumieniem pojazdów co samochody osobowe. Nie wymagają dodatkowych torowisk, nie wymuszają stosowania dodatkowych sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, można je bezkolizyjnie wyprzedzać gdy zatrzymują się w zatoczkach na przystankach. Gołym okiem widać, że miasta w których stosuje się tramwaje są bardziej zakorkowane niż w miastach, w których ich nie ma.

    • Trolejbusy nie są żadnym rozwiązaniem bo połowa zanieczyszczenia jakie emituje motoryzacja pochodzi od opon i klocków hamulcowych a tylko druga połowa od spalin. Dlatego trolejbusy również zanieczyszczają środowisko.

  3. Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura! W miastach nie powinno być w ogóle masowej komunikacji indywidualnej tylko masowa. Do centrów dużych miastach powinny wjeżdżać tylko samochody elektryczne i mam nadzieje, że tak się stanie jak Koalicja wprowadzi podatek od samochodów od 2024 roku i strefy czystego transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 54 = sześćdziesiąt cztery