Dlaczego tramwaje powodują korki?

Mieszkańcy największych Polskich aglomeracji jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice coraz częściej powtarzają, że tramwaje powodują korki. Dlaczego tak jest? Przecież z pozoru wydawałoby się, że dzięki tramwajom mniej ludzi jeździ samochodami i autobusami, więc dlaczego tramwaje są uznawane za jedną z głównych przyczyn korków w wielkich miastach?

Zamiast torowiska przy dwupasmówce mogłaby powstać droga trzypasmowa!

Typowa miejska droga dwupasmowa zajmuje 14 metrów. Jest to szerokość łącznie 4-rech pasów (po 2 pasy w każdą stronę). Typowe dwukierunkowe torowisko tramwajowe zajmuje aż 9 metrów! To oznacza, że spokojnie zamiast drogi dwupasmowej i torowiska obok można by wybudować drogę z trzema pasami w każdą stronę. Gdyby tym 3-cim pasem jeździły autobusy tak często jak obecnie torami tramwajowymi jeżdżą tramwaje to pomiędzy autobusami zmieściłoby się bardzo dużo samochodów. Obecnie częsty widok w miastach to stojące w korkach samochody i przejeżdżający od czasu do czasu pustym torowiskiem „pan tramwaj”.

Tramwaje blokują skrzyżowania

W miejscach gdzie obok dróg biegną torowiska tramwajowe, samochody zatrzymują się kilkanaście metrów dalej od skrzyżowania niż gdyby ich nie było. Nie mogą przecież stać na torach tramwajowych. Powoduje to realne opóźnienie po przełączeniu świateł. Oprócz tego ważny jest również czynnik psychologiczny: każdy kierowca przejeżdżając przez torowisko tramwajowe zwalnia. Przejeżdżający tramwaj stanowi śmiertelne zagrożenie dla kierowców samochodów. Dlatego 99% kierowców uważa, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo.

Piesi idący na przystanek na środku drogi zwalniają ruch

Chyba każdy kierowca samochodu wie, że jeśli kogoś się podwozi to należy go wysadzić na poboczu. Jest to widza tajemna dla motorniczych prowadzących tramwaje: Ci wysadzają swoich pasażerów na drogi!

Tramwaje wyprzedzają z prawej pojazdy… skręcające w prawo!

Mogą wyprzedzać również z lewej strony pojazdy skręcające w lewo. Kierowcy samochodu mogłoby być za takie zachowanie zabrane prawo jazdy, ponieważ to zachowanie szczególnie niebezpieczne. Tramwaj w takim przypadku „ma po prostu pierwszeństwo”.

One comment on “Dlaczego tramwaje powodują korki?

  1. Haha tramwaje powodują korki!?!?! Raczej je rozładowują. Przecież gdyby ich nie było to byłyby trzy pasy korka w każdą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 × jeden =