Ekolodzy alarmują: najgroźniejsze dla życia i zdrowia jest zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi. Szczególnie te najmniejsze czyli PM2,5 są niezwykle szkodliwe. Czy samochody również są źródłem ich emisji? Niestety tak. A które auta emitują najwięcej PM2,5 i PM10?
Stare diesle oraz diesle z usuniętym DPF-em, szczególnie niesprawne to pojazdy, które zdecydowanie najwięcej emitują zanieczyszczeń typu PM2,5 i PM10. Krótko mówiąc: to co dymi, to emituje i te cząstki. Silniki diesla ze sprawnym DPF-em również emitują niewielkie ilości PM2,5.
Silniki benzynowe emitują znacznie mniej pyłów. Co ciekawe: silniki z wtryskiem bezpośrednim, ale bez filtra GPF (filtr cząstek stałych do silników benzynowych) emitują cząstek stałych więcej niż ich odpowiedniki z wtryskiem pośrednim.
Najbardziej ekologiczne auta na gaz. Po przeróbce na gaz LPG albo CNG emisja pyłów sprawa praktycznie do zera. „To aspekt coraz częściej brany pod uwagę podczas montażu instalacji LPG” – twierdzi właściciel firmy LPG Poznań. Samochody z instalacjami gazowymi są tymi samochodami spalinowymi, z którymi „walka” w centrach miast nastąpi zdecydowanie najpóźniej. Dlatego ich posiadacze mogą spać bezpieczne – w przeciwieństwie do posiadaczy diesli.
Niestety: nawet elektryczna Tesla emituje PM2,5 i PM10. Dlaczego? Pyły te pochodzą również z klocków hamulcowych i opon (tarcie opon o asfalt). Z badań wynika iż nawet połowa zanieczyszczenia PM2,5 w miastach mających swoje źródło w motoryzacji pochodzi właśnie z klocków i opon.
A klocki hamulcowe w rowerach też emitują PM2,5?
A konkretniej? Więcej emituje np. Passat B6 2.0 TDI czy Laguna 2.0 dCi?
Zakazać ruchu samochodowego w Krakowie!!! Przynajmniej w obrębie strefy A. W przyszłości również w pozostałych strefach. Za smród w Krakowie odpowiada ciemnogród dojeżdżający z wiosek gdzie MPK Kraków nie dojeżdża. Autobusy w KRK powinny być tylko i wyłącznie ELEKTYCZNE.