Jak działa skrzynia e-CVT

Przekładnia CVT (Continuous Variable Transmission) to przekładnia umożliwiająca bezstopniową zmianę przełożeń. Oznacza to, że taka skrzynia ma nieskończoną liczbę przełożeń (czyli tzw. biegów). Innymi słowy: gdyby przyjąć, że najwolniejszym przełożeniem jest jedynka a najszybszym szóstka, skrzynia bezstopniowa umożliwia ustawienie dowolnego przełożenia pomiędzy maksymalnym a minimalnym przełożeniem. Nie musimy więc wybierać pomiędzy biegiem pierwszym, drugim, trzecim, czwartym, piątym czy szóstym a możemy wybrać np. bieg 1,5 (półtora) albo 4,25 czyli 4 i jedna czwarta. W skrzyni CVT taka płynna zmiana przełożeń jest możliwa poprzez zastosowanie dwóch kół o zmiennej średnicy, na których pracuje specjalny pasek bądź łańcuch. Przekładnia e-CVT nie posiada ani łańcucha ani paska, ale umożliwia analogicznie płynną zmianę przełożeń. W jaki sposób?


Istnieją różne konstrukcje przekładni e-CVT. Czołowym producentem tego typu przekładni wydaje się być Toyota, która zastosowała te rewolucyjne przekładnie mi. w samochodach marki Lexus.

Toyota e-CVT

Sercem przekładni e-CVT firmy Toyota jest przekładnia planetarna. Przekładnia taka charakteryzuje się trzema punktami wyjścia/wejścia:

  • koło słoneczne (zwane też centralnym) o uzębieniu zewnętrznym
  • satelity, czyli małe koła zębate połączone jarzmem i łączące powyższe i poniższe koło zębate
  • koło koronowe o uzębieniu wewnętrznym

W przekładni e-CVT Toyoty:

  • koło słoneczne jest połączone z silnikiem elektrycznym nr 1
  • satelity wraz z jarzmem są połączone z silnikiem spalinowym
  • koło koronowe stanowi wyjście z napędu i połączone jest z głównym silnikiem elektrycznym nr 2 oraz kołami poprzez przekładnie zębatą

Honda e-CVT

Przekładnia e-CVT firmy Honda stanowi uproszczenie mechanizmu stosowanego przez Toyotę. Przekładnia ta składa się jedynie z dwóch silników i silnika spalinowego. Jeden silnik-generator jest na stałe połączony z silnikiem spalinowym. Drugi na stałe jest połączony z kołami. Zmiana przełożenia jest realizowana poprzez specjalny falownik (z angielskiego inwerter). Mechanizm ten posiada jednak sprzęgło, które umożliwia spięcie kół bezpośrednio z silnikiem o przełożeniu bezpośrednim. Został on zastosowany ze względu na to, że przekładnia elektroniczna oparta o inwerter posiada niższą sprawność niż bezpośrednie połączenie silnika z kołami.

5 comments on “Jak działa skrzynia e-CVT

    • Dlaczego zdecydowanie? Napęd Hondy jest prostszy = bardziej niezawodny. Jadąc w trasie „normalnym” samochodem i tak znaczą część trasy niezależnie czy przy prędkości 70 km/h czy 140 km/h pokonujemy na maksymalnym przełożeniu. Nic nie ma lepszej sprawności niż bezpośrednie przekazanie mocy z silnika na koła. W Toycie ten Power Split Device zawsze zrobi jakieś tam straty. Nie ma przekładni bez stratnych. Im więcej zębatek się kręci tym więcej wydziela się ciepła.

  1. Sprawność silnika spalinowego (a tym samym zużycie paliwa) jest najwyższa w dość wąskim zakresie obrotów i zapewne przekładnia CVT będzie w zakresie 140 km/k zmieniać płynnie przełożenie w zakresie 4-6 (porównanie do skrzyni 6-cio biegowej. Od razu uwaga dla zwolenników jazdy na wysokim biegu z małą prędkością: to daje pewne oszczędności ale zmniejsza trwałość silnika: im wolniej tym bardziej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− jeden = jeden