Jak działa skrzynia e-CVT

Przekładnia CVT (Continuous Variable Transmission) to przekładnia umożliwiająca bezstopniową zmianę przełożeń. Oznacza to, że taka skrzynia ma nieskończoną liczbę przełożeń (czyli tzw. biegów). Innymi słowy: gdyby przyjąć, że najwolniejszym przełożeniem jest jedynka a najszybszym szóstka, skrzynia bezstopniowa umożliwia ustawienie dowolnego przełożenia pomiędzy maksymalnym a minimalnym przełożeniem. Nie musimy więc wybierać pomiędzy biegiem pierwszym, drugim, trzecim, czwartym, piątym czy szóstym a możemy wybrać np. bieg 1,5 (półtora) albo 4,25 czyli 4 i jedna czwarta. W skrzyni CVT taka płynna zmiana przełożeń jest możliwa poprzez zastosowanie dwóch kół o zmiennej średnicy, na których pracuje specjalny pasek bądź łańcuch. Przekładnia e-CVT nie posiada ani łańcucha ani paska, ale umożliwia analogicznie płynną zmianę przełożeń. W jaki sposób?


Istnieją różne konstrukcje przekładni e-CVT. Czołowym producentem tego typu przekładni wydaje się być Toyota, która zastosowała te rewolucyjne przekładnie mi. w samochodach marki Lexus.

Toyota e-CVT

Sercem przekładni e-CVT firmy Toyota jest przekładnia planetarna. Przekładnia taka charakteryzuje się trzema punktami wyjścia/wejścia:

  • koło słoneczne (zwane też centralnym) o uzębieniu zewnętrznym
  • satelity, czyli małe koła zębate połączone jarzmem i łączące powyższe i poniższe koło zębate
  • koło koronowe o uzębieniu wewnętrznym

W przekładni e-CVT Toyoty:

  • koło słoneczne jest połączone z silnikiem elektrycznym nr 1
  • satelity wraz z jarzmem są połączone z silnikiem spalinowym
  • koło koronowe stanowi wyjście z napędu i połączone jest z głównym silnikiem elektrycznym nr 2 oraz kołami poprzez przekładnie zębatą

Honda e-CVT

Przekładnia e-CVT firmy Honda stanowi uproszczenie mechanizmu stosowanego przez Toyotę. Przekładnia ta składa się jedynie z dwóch silników i silnika spalinowego. Jeden silnik-generator jest na stałe połączony z silnikiem spalinowym. Drugi na stałe jest połączony z kołami. Zmiana przełożenia jest realizowana poprzez specjalny falownik (z angielskiego inwerter). Mechanizm ten posiada jednak sprzęgło, które umożliwia spięcie kół bezpośrednio z silnikiem o przełożeniu bezpośrednim. Został on zastosowany ze względu na to, że przekładnia elektroniczna oparta o inwerter posiada niższą sprawność niż bezpośrednie połączenie silnika z kołami.

4 comments on “Jak działa skrzynia e-CVT

    • Dlaczego zdecydowanie? Napęd Hondy jest prostszy = bardziej niezawodny. Jadąc w trasie „normalnym” samochodem i tak znaczą część trasy niezależnie czy przy prędkości 70 km/h czy 140 km/h pokonujemy na maksymalnym przełożeniu. Nic nie ma lepszej sprawności niż bezpośrednie przekazanie mocy z silnika na koła. W Toycie ten Power Split Device zawsze zrobi jakieś tam straty. Nie ma przekładni bez stratnych. Im więcej zębatek się kręci tym więcej wydziela się ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

48 − = czterdzieści pięć