Przyklęk w autobusie

Nowoczesne autobusy miejskie są wyposażone w tzw. „funkcję przyklęku”. Funkcja ta odpowiada za obniżenie się prawej strony autobusu, ułatwiając dzięki temu wsiadanie do pojazdu.

Dlaczego autobusy nie klękają?

Kiedyś, gdy na ulicach polskich miast pojawiły się pierwsze autobusy z funkcją przyklęku, używanie jej było w wielu miastach nakazane przez MPK. Szybko jednak zorientowano się, że zbyt częste używanie tej funkcji prowadzi do awarii i skraca żywotność zawieszenia. Dlatego dyrekcje MPK nakazały stosowanie tego udogodnienia tylko w przypadku gdy na przystanku widzą osoby starsze, niepełnosprawne bądź matki z małymi dziećmi.

Jak działa przyklęk w autobusach miejskich?

Przyklęk autobusu jest możliwy dzięki zastosowaniu w pojeździe zawieszenia pneumatycznego. Zawieszenia pneumatyczne mają możliwość regulacji prześwitu osobno dla każdego koła. Dzięki temu, jeśli zostaną wyposażone w specjalny układ sterujący mogą dokonywać przechyłu na dowolną stronę.

6 comments on “Przyklęk w autobusie

  1. Czy wszystkie autubusy w krakowie mają funkcję przykleku? Na linii na której jeżdżę poruszają się nowe Solarisy i kierowcy NIGDY z tego nie korzystają. Może zepsute?

    • Muszą mieć, wymogi przy przetargach są takie:

      1. Autobus ma posiadać tylko zawieszenie pneumatyczne na miechach gumowych, sterowane układem poziomującym, oraz możliwość „przyklęku” prawej strony autobusu.
      2. Autobus ma być wyposażony w niezależne zawieszenie przednie.

      Funkcja przyklęku prawej strony pojazdu tj, możliwość obniżenia pojazdu o ok. 70 mm. Funkcja musi być uruchamiana ze stanowiska kierowcy oraz posiadać możliwość uruchomienia przyklęku zarówno przy otwartych jak i zamkniętych drzwiach pojazdu oraz możliwość utrzymania autobusu w stanie przyklęku również po wyłączeniu silnika;

      żródło:
      WYMAGANIA TECHNICZNE AUTOBUSU MIEJSKIEGO STANDARDOWEGO, Kraków październik 2017 rok

  2. Dlaczego autobus nie obniża się w całości? Przecież miechy pneumatyczne są na wszystkich 4 kołach? W czym więc problem? Przecież to duży problem wchodzić do autobusu przechylonego. Jak jest ślisko łatwo się poślizgnąć.

  3. Włączanie tej funkcji to kolejny z obowiązków kierowcy a pensja kierowcy MPK w Warszawie jest śmiesznie niska. Początkujący kierowca zarabia 2700 na rękę. A jak trudno jest zdobyć prawo jazdy kat. B i ile to nie kosztuje to nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czterdzieści siedem − = czterdzieści cztery