LNG – co to właściwie jest?

Coraz częściej słyszymy o nowym gazie – obok popularnego w kraju LPG oraz mniej popularnego, ale stosowanego – CNG. Czym właściwie więc jest wspomniany LNG?

Jak wiemy gaz LPG to skroplony, czyli ciekły gaz propan butan. Ciekły? Tak czyli nie występujący w postaci gazowej, ale ciekłej, w takiej postaci jest bardzo duża część gazu znajdująca się w zbiorniku LPG samochodu z instalacją gazową. Pozostała jego część – znacznie mniejsza – jest w stanie lotnym. Od wielu lat znamy również CNG, np. z miejskich autobusów. Jest to gaz ziemny, czyli innymi słowy metan, pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jednak nie jest to gaz skroplony, a gaz w fazie lotnej.

Czym jest LNG?

LNG to gaz ziemny w fazie skroplonej. Czyli gaz, który jest cieczą. LNG wykorzystywany jest często do napędu autobusów w Chinach. Mówi się coraz częściej, że stanowi również przyszłość, jeśli chodzi o instalacje gazowe w Polsce. Dlaczego? 90% tzw. gazu ziemnego, który ma być wydobywany w Polsce stanowi właśnie metan. Czy Polska stanie się europejską stolicą LNG? Czas pokaże…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć × 1 =