Skuter a motocykl? Jaka jest różnica?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się u nas skutery. Sprzedawane są nawet w supermarketach, kosztują od 2000 zł wzwyż co tak naprawdę je wyróżnia na tle innych jednośladów z silnikiem?

Komfort w skuterze najważniejszy

Skuter to specjalny rodzaj motocykla, który prowadzimy bez obejmowania go nogami. Dlaczego to takie ważne? Kobiety mogą nimi jeździć w spódnicy a mężczyźni nawet w garniturze. Dodatkowo wszystkie współczesne skutery zostały wyposażone w odśrodkowe sprzęgło oraz automatyczną bezstopniową skrzynie biegów. W przeszłości istniały jednak skutery z ręczną skrzynią biegów. Większość skuterów posiada także wygodny bagażnik pod fotelem. To wszystko wpływa na wygodę.

Czy na skuter jest wymagane prawo jazdy?

Nieważne czy jest to skuter, motocykl crossowy czy tzw. ścigacz to czy potrzebne jest prawo jazdy czy tylko karta motorowerowa lub dowód osobisty zależy wyłącznie od pojemności skokowej. Na tanie skutery o pojemności do 50 ccm3 nie potrzebujemy prawa jazdy, ale na większe i szybsze: tak, takie samo prawo jazdy jak na motocykl: A1, A2 lub A.

Dlaczego skutery są takie głośne?

Wynika to z zastosowanej skrzyni biegów. Przy przyśpieszaniu skrzynia usiłuje utrzymać możliwie wysokie obroty silnika niema także luzu. Dlatego skuter jest głośny nawet gdy jedzie z góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć × jeden =