Prawidłowy nacisk przyczepy na hak powinien wynosić 50 – 80 kg. Taki nacisk na hak – szczególnie w lżejszych samochodach – powoduje widoczne ugięcie się tylnego zawieszenia. Jeżeli jedziemy samochodem na wakacje to zazwyczaj jedziemy z załadowanym bagażnikiem, co potęguje ugięcie się tylnego zawieszenia. Tył auta jest odpadnięty, samochód wygląda dziwacznie.
Jazda z mocno ugiętym „przysiadniętym” tyłem samochodu nie jest bezpieczna ani wygodna. Podczas mocnego ucięcia się tylnego zawieszenia zmianie ulegają kąty pochylenia się tylnych kół. To sprawia, że opony mają mniejszy kontakt z podłożem i droga hamowania wzrasta. Dodatkowo szybkiemu zużyciu ulegają opony. Opony z wytartym bieżnikiem od wewnątrz nadają się tylko i wyłącznie do utylizacji.
Jeśli tył jest mocno ugięty, kierowcy pozostaje niewielki zakres skoku zawieszenia tylnego. To sprawia, że bardzo łatwo zahaczyć podwoziem np o próg zwalniający czy wystający kamień. Ta ostatnia sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w samochodach wyposażonych w instalację LPG, gdzie przewody gazowe biegną po podwoziu samochodu.
To właśnie dlatego amatorzy kempingów uwielbiają samochody wyposażone w zawieszenie pneumatyczne. Zawieszenie to automatycznie dostosowuje twardość poduszek powietrznych w stosunku do aktualnego obciążenia. Zawieszenie pneumatyczne sprawia, że samochód z załadowanym po brzegi bagażnikiem i zapiętą przyczepą nie ma opadniętego tyłu i wygląda jak samochód z pustym bagażnikiem, bez przyczepy.
Uwaga na zawieszenie pneumatyczne
Jeśli przypadkowo źle wyważymy przyczepę i realny nacisk na hak wyniesie np. 100 – 150 kg w aucie bez zawieszenia pneumatycznego ugięcie zawieszenia byłoby widoczne i łatwo zauważalne. Podczas gdy mamy auto z zawieszeniem pneumatycznym – szczególnie w przypadku pneumatyki obydwu osi – samochód będzie wyglądać normalnie. Niestety będzie niebezpieczny, ponieważ takie obciążenie haka powoduje odciążenie przedniej osi (mimo że przód nie jest podniesiony tak jak miałoby miejsce w przypadku auta z zawieszeniem klasycznym). Z analogicznym przypadkiem, będziemy mieć do czynienia jeśli nacisk na hak będzie zbyt niski a nawet ujemny! Dlatego posiadając zawieszenie pneumatyczne musimy nawet tym bardziej – niż w standardowym zawieszeniu – pilnować obciążenia haka.
Zawieszenie pneumatyczne w osobowym heh czego to nie wymysla. Kiedy osobówki z półbiegami?