Wymiana rozrządu 3.0 TDI

Silnik 3.0 TDI jest bardzo często spotykaną jednostką napędową mocnych wersji Audi A4, A6, Audi A8 oraz dużych SUV-ów tj. Audi S5, SQ5, A6 Allorad, Q7, Volkswagenie Touareg i Porsche Cayenne w dieslu. Samochody te stanowią łakomy kąsek na rynku aut używanych. Pomimo upływu lat nadal kojarzą się luksusowo, ich wnętrza mimo – nawet mimo dużego przebiegu – nie są zbytnio zużyte a trzylitrowy diesel V6 gwarantuje świetne osiągi, dużo lepszą kulturę pracy niż popularny 2.0 TDI i tylko trochę większe spalanie. Jednak zmorą właścicieli nastoletnich A4, A6 itp. z 3.0 TDI jest rozrząd. Dlaczego?

Generalny problem w tym silniku polega na tym, że rozrząd znajduje się z tyłu: od strony skrzyni biegów. Aby ocenić jego stan bądź dokonać wymiany należy wyjąć silnik. Wiąże się to z dużymi kosztami i możliwością uszkodzenia czegoś przy okazji. Ale gdy wymieniamy rozrząd również łatwo jest coś przy okazji naprawić. Np. wymienić poduszki silnika, uszczelnienia, koło pasowe widzimy jak na dłoni itp. Dlatego jeśli oddajemy silnik „na wymianę rozrządu” do dobrego warsztatu w wiekowym aucie albo z dużym przebiegiem… rzadko kończy się tylko na wymianie rozrządu.

Wymiana rozrządu 3.0 TDI pierwszej generacji

Silniki pierwszej generacji posiadają oznaczenia trzyliterowe: ASB, BKN, BKS, BMK. Rozrząd w tych silnikach składa się aż z czterech łańcuchów i czterech napinaczy. Typowy zestaw to do takiego auta to Febi Bilstein 44488 albo FAI Automotive PLC TCK233NG. Zestaw taki, doliczając koszt kół zębatych, kosztuje 3000 – 4000 zł co jest kwotą naprawdę sporą.

Niestety właśnie ten rozrząd w 3.0 TDI I generacji jest słynie z wady fabrycznej i ulega szybszemu zużyciu. Trwałość tego rozrządu to najwyżej 180 – 200 tysięcy kilometrów.

Rozrząd w 3.0 TDI drugiej generacji (EA897)

W nieco lepszej sytuacji są posiadacze silników o kodach 4 literowych: CDUC, CDUD, CGQB, CLAA, CLAB. Rozrząd w tych silnikach został ulepszony-uproszczony. Składa się z tylko 2 łańcuchów ale aż z 6 napinaczy. Trwałość tego rozrządu to nawet 300 000 km (ale zalecana jest jego wcześniejsza wymiana). Natomiast sam zestaw kosztuje około 2000-3000 wraz z kołami zębatymi (np. Febi Bilstein 45008 + koła zębate, albo SWAG 30 94 5008 + koła zębate).

Koszty robocizny

Koszty robocizny w obydwu przypadkach wynoszą od 2000 zł (przy małych miejscowościach, początkujących warsztatach) do 4000 zł w warsztatach cieszących się dobrą renomą i dających gwarancję na wykonaną pracę.

Używane rozrządy do 3.0 TDI

Ze względu na wysokie koszty części w serwisach aukcyjnych pojawiły się używane mechanizmy rozrządu do 3.0 TDI. O ile nikt poważnie nie myślał nad założeniem używanego paska rozrządu przy napędzie paskowym to wielu użytkowników zastanawia się nad takim rozwiązaniem jeśli posiadają wiekowe auto które i tak w najbliższym czasie zamierzają sprzedać. Rozwiązanie takie ma jednak szereg wad:

  • trzeba ocenić stan rozrządu przed montażem,
  • brak gwarancji,
  • przy dużych kosztach robocizny zysk jest relatywnie niewielki

One comment on “Wymiana rozrządu 3.0 TDI

  1. Mam A6 C7 3.0 TDI CDUC i 300 000 km na szafie, rozrządu nie robiłem. Olej zmieniany od nowości co 10 – 15 tysięcy, ostatnio lany ORLEN PLATINUM MAX EXPERT XD 5W30 MB 229.51 DPF. Owszem szum po rozruchu jest ale on występuje również w samochodach przed 200 000 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− trzy = 2