Dlaczego sprzedaje się samochody z silnikiem 3 cylindrowym?

Dziś idąc do salonu Forda, pytając o możliwie tanie auto rodzinne sprzedawca będzie nam oferował Focusa 1.0 EcoBoost z… 3 cylindrowym silnikiem. Kiedyś nie do pomyślenia. Co więcej, silnik ten występuje aż w 3-ch wariantach mocy: 85, 100 lub 125 KM. Niestety każda z nich brzmi słabo i pracuje jakby coś było z silnikiem nie tak.

Pierwsza była Toyota

10 lat temu każdy kto kupował mały samochód, słyszał w salonie konkurencji: „nie kupujcie Toyoty Aygo, ona ma 3-cylindrowy silnik, to samo zło”. Dziś te same salony oferują auta z silnikami trójcylindrowymi. Gdy klienci pytają o dźwięk silnika, odpowiadają „wszystko jak najbardziej ok”.

3 cylindry to dziś standard w podstawowej wersji, w aucie kompaktowym

Prawie wszyscy producenci w kompaktach jako podstawową jednostkę oferują 3-cylindrowca.

Prawdziwe BMW z silnikiem trójcylindrowym

Kiedyś mówiło się, że BMW jest prawdziwym BMW gdy miało 6 cylindrów pod maską. Dziś podstawowe wersje 316i, 318i oraz 116i oraz 318i posiadają 3 cylindry.

Dlaczego 3 cylindry?

Powodem są coraz mniejsze pojemności silników. Zmniejszenie pojemności doprowadziło do tego, że nie opłaca się robić silnika z 4-rema małymi cylindrami. Efektywniejszy będzie 3 cylindrowy gdyż będzie miał mniejsze tarcie wewnętrzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ dziewięć = jeden