Przeróbki silników benzynowych na gaz LPG sięgają w Polsce lat 90-tych. Obecnie nadal są popularne. Nic dziwnego: cena litra benzyny to około 5,50 zł a cena gaz LPG to jedynie 2,30 zł. Czy to nie czystą oszczędność?

Spalanie na gazie jest wyższe

LPG jest jednak trochę mniej kaloryczny niż benzyna. Do uzyskania takiej samej ilości energii potrzebujemy około 27% więcej gazu niż benzyny. Stąd też samochód, który spala 10 litrów benzyny będzie palił około 12,7 litra LPG.

Współczesna IV prawie idealna…

Obecnie mamy do czynienia z tzw. czwartą generacją instalacji gazowych. Nie posiada ona już takich wad jak jej poprzedniczki czyli mniejsza moc maksymalna. Prawidłowo założona instalacja LPG nie zmienia mocy maksymalnej. Zbadano to wielokrotnie na hamowni. Niestety popularne dziś instalacje czwartej generacji posiadają dwie zasadnicze wady:

  • na zimnym silniku (do około 40 st.) silnik pracuje na benzynie
  • instalacje gazowe tej generacji nie nadają się do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Psują silnik?

Generalnie można powiedzieć, że nie. Choć wpływają na szybsze zużycie dokładnie jednego elementu silnika: gniazd zaworowych głowicy. O ile szybsze? To zależy od konkretnej marki. W jednym samochodzie na LPG przejedziemy 500 000 km bez remontu głowicy a w innym zniszczymy gniazda po około 100 000 km. Warto jednak wspomienieć że silniki na benzynie również nie są wieczne.

Bezpieczny czy niebezpieczny?

Testy udowodniły że LPG jest bardziej bezpieczny niż benzyna. Samochód przerobiony na gaz posiada jednak zarówno jeden jak i drugi system zasilania… LPG mimo że jest bezpieczniejszy podnosi ogólne niebezpieczeństwo wybuchu. Twarda i wytrzymała butla LPG może również stanowić zagrożenie dla pasażerów. Nie dlatego że wybuchnie, ale dlatego że podczas uderzenia w tył pojazdu może przemieścić się do kabiny pasażerskiej.

Problemy z autem na gazie?

Niestety czystość gazu w Polsce, podobnie zresztą jak i innych paliw, pozostawia wiele do życzenia a jakość komponentów do konwersji na LPG tj. wtryskiwacze czy reduktory jest niska. To sprawia, że mając auto na gazie przynajmniej raz na dwa lata odwiedzimy zakład montażu LPG.

Warto czy nie warto?

Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Prawdą jest że coraz więcej samochodów posiada LPG. Więcej jest również aut z seryjnym LPG. Nie będzie jednak takiej sytuacji, że wszystkich auta będą miały LPG. Możliwości uzyskania tego ciekłego gazu z ropy naftowej są ograniczone. Nie da się wytwarzać LPG bez produkcji benzyny, a tej chyba nie będziemy produkować i utylizować by tylko pozyskać LPG…

2 comments on “Instalacje LPG

  1. Najlepsze jest to, że obecnie wcale nie musimy inwestować w LPG. Wystarczy sobie wziąźć kredyt na instalację z wysokościa raty równą albo mniejsza niż miesięczne oszczędności a instalacja się nam sama spłaci bez angażowania swojego kapitału w to przedsięwzięcie.

    • Hmm ciekawa opcja taki kredyt na LPG. Bo: nie oszukujmy się – dla osoby która kupuje używkę za 10 czy 20 tysięcy, często za pożyczone z banku pieniądze wydatek 3 tysięcy na instalacje to duży wydatek. Wiele osób nie stać na LPG, a potem opluwają wszystkich, którzy jeżdżą na gazie że to biedota: czysta złośliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ pięćdziesiąt siedem = sześćdziesiąt siedem