Benzynowy autobus hybrydowy

Komunikacja miejska – idąc z duchem czasu – powoli przesiada się pojazdy hybrydowe. To nieunikniony trend, bo przecież to właśnie w mieście pojazdy hybrydowe są bardziej ekonomiczne niż tradycyjne pojazdy z silnikiem wysokoprężnym.

Autobusy hybrydowe: benzynowe czy diesle?

Wśród aut osobowych prawie wszystkie hybrydy to konstrukcje wykorzystujące benzynowy silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Motoryzacja zna tylko kilka przypadków hybryd w samochodach osobowych wykorzystujących silniki diesla. Przykładem jest Peugeot 508 RXH, który niezbyt się przyjął. Lider aut hybrydowych: Toyota, wykorzystuje wyłącznie silniki benzynowe.

W komunikacji miejskiej przeciwnie: wszystkie stosowane autobusy hybrydowe posiadają pod maską diesla. Dlaczego?

Hybryda w autobusie miejskim

Napęd hybrydowy w autobusie miejskim ma sporo zalet. Hybryda umożliwia przecież odzysk energii podczas hamowania (a przecież każdy wjazd na przystanek to wyhamowanie). Przy napędzie hybrydowym dużo prościej rozwiązać jest również system start and stop.

W autobusie miejskim liczba odbiorników elektrycznych jest spora. W autobusie musi przecież działać przez całą porę nocą oświetlenie wewnętrzne (również na postoju), gdy jest ciepło klimatyzacja a drzwi otwierają się elektrycznie. Sporo energii potrzebują również zawieszenia pneumatyczne, które są standardem w autobusach miejskich. Z powyższych powodów silnik spalinowy w autobusie pracuje również bez przerwy jako generator prądu zapewniający funkcjonowanie pojazdu. To wszystko sprawia iż w autobusach miejskich silnik jest bardziej równomiernie obciążony niż silnik samochodu osobowego jadącego w mieście.

Benzynowe autobus hybrydowy

Mimo wszystko, wydaje się że w przyszłości – wraz ze zmniejszającą się ceną akumulatorów litowo jonowych doczekamy się autobusów hybrydowych wyposażonych w silniki benzynowe. Z pewnością będą to pojazdy, które większość odcinków będą pokonywać na prądzie a silnik spalinowy będzie uruchamiany tylko podczas gwałtownego przyśpieszania i jako generator ładujący akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + trzy =