Jak działa miękka hybryda?

Coraz więcej producentów samochód wprowadza do sprzedaży tzw. miękkie hybrydy (ang. mild hybrid). Takie rozwiązanie jest obecnie stosowane przez Suzuki, w koncernie VAG czy przez koreańskiego Hyundaia.

Miękka a twarda hybryda

Podstawową różnicą pomiędzy hybrydą miękką a twardą jest fakt iż „hybryda twarda” może być napędzana wyłącznie silnikiem elektrycznym. Podczas gdy miękka wspomaga jedynie silnik spalinowy. Hybrydy twarde mogą poruszać się albo na silniku elektrycznym albo na spalinowym bądź też jednocześnie na obydwu z nich. Hybrydy miękkie mogą poruszać się wyłącznie w dwóch trybach:

  • na silniku spalinowym (w tym trybie może występować również ładowanie akumulatora)
  • na silniku spalinowym wspomaganym silnikiem elektrycznym

Miękka hybryda posiada zatem liczne ograniczenia. Jazda miękką hybrydą o wiele bardziej więc przypomina jazdę autem z konwencjonalnym napędem. W miękkiej hybrydzie nigdy nie przyśpieszymy mając wyłączony silnik spalinowy (chyba, że z górki). W miękkich hybrydach może natomiast dochodzić do wyłączania się silnika np. podczas powolnej jazdy wykorzystując rozpęd.

Dlaczego miękka hybryda?

Można by się zastanawiać: dlaczego producenci stosują miękkie hybrydy, skoro mają one mniejsze możliwości niż standardowe hybrydy (zwane twardymi). Najmocniejszym powodem jest cena. Miękkie hybrydy są tańsze w produkcji, ponadto mogą współpracować ze standardowymi przekładniami manualnymi i automatycznymi. Konstrukcja miękkiej hybrydy jest również lżejsza niż hybrydy standardowej. W standardowych hybrydach właściwie jedynym sensownym rozwiązaniem są skrzynie CVT. Przekładnie te kiepsko sprawują się na trasie ponieważ ich opory wewnętrzne są stosunkowo wysokie. To kolejny powód, dla którego klasyczne hybrydy nie stały się popularne w samochodach przeznaczonych typowo do jazdy na trasie. W tych warunkach miękkie hybrydy mają większy sens.

2 comments on “Jak działa miękka hybryda?

  1. Najlepsze sa hybrydy francuskie gdzie mamy niezależny układ napedu spalinowego na przednie kola i elektryczny na tylne. W ten sposób gratis za zwiekszona mase i koszt produkcji uzyskujemy samochod 4×4. Auta te maja zużycie paliwa na poziomie wersji z 1.6 Hdi i 200 km pod maska co mowi samo za siebie jeśli chodzi o dynamikę.

  2. Nie rozumiem tego tempactwa kupującego „ekonomiczne hybrydy”. Policzmy:

    Swift HYBRID 1.2 DualJet SHVS 2WD kosztuje 60 tyś, średnio w cyklu mieszanym 4 l / 100 km, po 100 000 km mamy koszt 80 tyś.

    Moja Dacia Sandero z LPG kosztowała 43 tyś, średnie spalanie 7,5 litra LPG + 0,3 benzyny = 61 tyś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemdziesiąt osiem ÷ trzynaście =