Skrzynia biegów: 5 czy 6 biegowa

Przez długie lata standardem w samochodach ze skrzyniami manualnymi były czterobiegowe skrzynie. Taką skrzynię posiadał Fiat 126p, Fiaty 125p z początku produkcji. Cztery biegi miał również Trabant. W latach 70-tych 5-cio biegowe skrzynie były standardem nawet na zachodzie. BMW serii 3 o oznaczeniu E21 316 produkowane w tych latach również posiadało przekładnie 4-ro biegową. Obecnie standardem jest pięć przełożeń. Takie skrzynie posiadają najtańsze samochody jak Dacia Sandero II 1.0 SCe.

Czy 5 biegów wystarcza?

W samochodach z naprawdę małymi, słabymi silnikami które nie osiągają dużych prędkości, jak wyżej wymienione Sandero 1.0 5 biegów wydaje się być wystarczające. W aucie takim nie brakuje 6-tki podczas jazdy na autostradzie gdyż jadąc już nawet 120-130 km/h silnik jest bardzo wysilony i potrzebuje wysokich obrotów by zapewnić dostateczny moment obrotowy. Gdyby takie auto posiadało 6-ty i byłby on dłuższy niż obecny 5-ty bieg, kierowca musiałby wielokrotnie podczas jazdy autostradowej redukować na 5-tkę przy każdym nawet najmniejszym wzniesieniu. To nie byłoby wygodne.

Kiedy potrzebne jest 6 biegów?

Skrzynie 5-cio biegowe nie sprawdzają się w samochodach które mają troszkę mocniejszy silnik. Na przykład Lancer X 1.6 MIVEC o mocy 117 KM posiada zaledwie 5-cio biegową manualną skrzynie biegów i jest to stanowczo za mało. Samochód nie jest w końcu taki wolny: osiąga 191 km/h. Zastosowanie 5-ciu biegów w tym aucie to zapewne efekt surowych ograniczeń prędkości w Japonii (na autostradzie dopuszczalna prędkość to 100 km/h).

5 biegów w używanym samochodzie

Skrzynia 5-cio biegowa może wbrew pozorom bardziej przeszkadzać w aucie używanym niż w całkiem nowym. W całkiem nowym samochodzie układ wydechowy jest całkowicie sprawny, samochód jest więc cichszy. W wyeksploatowanych samochodach – szczególnie z silnikiem benzynowym – brak szóstki w trasie przeszkadza bardziej niż w nowym aucie.

2 comments on “Skrzynia biegów: 5 czy 6 biegowa

  1. Tylko skrzynie 5-cio biegowe!!!!! 6cio biegówki są zawodne. Znajomy kupił nową Astrę J, przejechał 130000 km skrzynia do remontu. Mój syn sprowadził grata A6 1.9 TDI z zachodu, choć obiecywałem mu że jak kupi nową Dacie to dostanie ode mnie dopłaty 10000 zł – nie posłuchał – 4 miesiące później znalazłem u niego w biurku fakturę na naprawę skrzyni na 3000 zł!!! Takie wynalazki jak 6 biegów są dla ludzi, którzy uwielbiają tracić pieniądze na naprawy. Ale czego można się spodziewać po człowieku, który odwołał wesele z córką właściciela 5-ciu sklepów mięsnych w mieście powiatowym…

  2. Od 5-ciu lat mam auta tylko 6-cio biegowe. Nigdy więcej 5 biegów. To nawet w fajnym aucie jak Audi A4 B6 1.8 T 163 KM potrafi zepsuć radość z jazdy. Ten silnik ma sporo momentu i nonstop brakuje 6-tki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ siedemdziesiąt dziewięć = osiemdziesiąt dziewięć