BMW N53

Do pojawienia się serii F a więc mniej więcej do 2010 mawiano, że prawdziwe BMW posiada musi posiadać sześć cylindrów. Z benzynowych rzędowych sześciocylindrówek BMW słynęło od dawna. Silniki te nie były doładowane, duża moc i niezły moment obrotowy był osiągany za pomocą dużej pojemności. Cechowała je również wysoka trwałość. Silnik N53 to właśnie ostatni wolnossący benzynowy sześciocylindrowy silnik BMW. Czy jest tak samo dobry jak jego poprzednicy?

Bezpośredni wtrysk paliwa, czyli nic już nie będzie tak jak dawniej…

N53 nie jest silnikiem wykonanym całkowicie według starej szkoły. Silnik ten posiada wiele rozwiązań znanych z późniejszych jednostek. Jednym z nich jest bezpośredni wtrysk paliwa. Co on zmienia? Po pierwsze praca silnika nie jest już taka aksamitna jak w starszych jednostkach, ponieważ słychać wtryskiwacze benzynowe. Po drugie koszty jego eksploatacji potrafią być bardzo wysokie. Jeden wtrysk kosztuje 2000 zł a awarii ulec może także droga pompa wysokociśnieniowa.

DISA

Silniki N53 posiadają jedną albo dwie klapy sterujące długością kolektora ssącego DISA. Awaria tych klap może spowodować uszkodzenie silnika ponieważ ich części w przypadku oderwania wpadną do kolektora ssącego i zostaną „zmielone” przez silnik.

Elektroniczna pompa wody

Jest to zmienno-obrotowa pompa wody, która nie jest napędzana paskiem klinowym a własnym silnikiem. Zdarzają się jej awarie polegające na nagłym zatrzymaniu wirnika i zagotowaniu silnika. Co ciekawe: często po ponownym uruchomieniu silnika pompa działa poprawnie.

Zużycie oleju N53

Jakby tego skomplikowanego i drogiego osprzętu było mało to silnik BMW N53 często pobierają znaczne (powyżej 1l / 1000 km) ilości oleju. Jest to spowodowane wadliwymi pierścieniami olejowymi. Spalanie oleju powoduje powstawanie nagaru który odkłada się na tłokach a to w konsekwencji prowadzi do samonapędzającej się lawiny: zanagarowane tłoki rysują tuleje cylindryczne i zużycie oleju jest jeszcze większe.

Następca

Następcą silnika N53 jest silnik N20, który jest jeszcze bardziej skomplikowany a do tego turbodoładowany i wysilony.

Opublikowany w BMW

2 comments on “BMW N53

  1. N43/N53 nie były złe póki były używane wtryski (lata 2015-2020)… teraz albo komplet nowych wtrysków albo przeróbka na wtrysk pośredni 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 3 =