Zawieszenie pneumatyczne w BMW

W „prawdziwych” BMW, czyli limuzynach bawarskiego producenta nie znajdziemy w pełni pneumatycznego zawieszenia, podobnego do zawieszenia w Mercedesie klasy S czy Audi A8. W BMW serii 5 w wersji kombi za to bardzo często spotkamy zawieszenie pneumatyczne tylnej osi. Ma ono za zadanie pozycjonować tył na stałej wysokości, niezależnie od obciążenia.

Zawieszenie pneumatyczne w BMW serii 3

W popularnym BMW serii 3 i spokrewnionych z nim BMW serii 1, 2 oraz 4 nie spotkamy zawieszenia pneumatycznego nawet na tylnej osi. W tych samochodach zawieszenie pneumatyczne może występować jedynie jako tuningowy dodatek, często zwany airride. Jest to tuningowe zawieszenie, o funkcjonalności zawieszenia gwintowanego. Jednak bez potrzeby ręcznej regulacji: regulacja odbywa się z kabiny kierowcy.

Zawieszenie pneumatyczne w SUV-ach BMW

W dużych SUV-ach BMW spotkamy „prawdziwe zawieszenie pneumatyczne”, czyli zawieszenie pneumatyczne wszystkich czterech kół, umożliwiające regulację wysokości prześwitu. Takie zawieszenia spotkamy w BMW X5, X6 oraz X7 (tak wchodzi właśnie do sprzedaży taki model!). Zawieszenie to jest głównym powodem, dla którego SUV-y BMW są droższe w eksploatacji niż prawdziwe limuzyny. Jedna poduszka pneumatyczna BMW E70 kosztuje 1000 zł i to tylna. Przednie są droższe.

Zawieszenie pneumatyczne w limuzynach BMW

We flagowych limuzynach BMW: BMW serii 5 oraz BMW 7 mimo skomplikowanych układów zawieszenia praktycznie nie spotkamy typowego zawieszenia pneumatycznego. Chociaż te samochody posiadają bardzo skomplikowane układy zawieszenia tj. EDC – amortyzatory o zmiennym stopniu tłumienia czy Dynamic Drive redukujący przechyły nadwozia to nie spotkamy w nich klasycznego zawieszenia pneumatycznego wszystkich czterech kół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ czterdzieści siedem = pięćdziesiąt dwa