Nowoczesny diesel – wady i zalety

Wielu kierowców lubi charakterystykę momentu obrotowego w silnikach diesla. Wysoki moment na niskich obrotach zapewnia wysoką elastyczność i możliwość przyśpieszania bez redukcji biegu. Niestety nowoczesne diesle to skomplikowane konstrukcje, przez co również awaryjne i kosztowne w naprawie…

Olbrzymi moment obrotowy

250 Nm przy prędkości obrotowej rzędu 1500 obrotów na minutę – taki moment oferuje klasyczny 4 litrowy silnik benzynowy wolnossący bądź… 2.0 TDI o mocy zaledwie 110 KM. Dzięki temu kierowca diesla, który ma tak niską moc i zaledwie 2 litry pojemności, przy niskiej prędkości obrotowej czuje się jakby prowadził amerykańskiego potwora V8!

Niskie zużycie paliwa

4,5 litra przy spokojnej jeździe poza miastem spali nowoczesny diesel w samochodzie klasy średniej. Dla silników benzynowych, nawet tych z bezpośrednim wtryskiem paliwa to wartość nieosiągalna.

Możliwość chiptuningu

Dla kierowców spragnionych sportowych wrażeń nie bez znaczenia jest możliwość zmiany oprogramowania i zwiększenia mocy silnika. Zaletą takiej przeróbki jest to, że spalanie przy spokojnej jeździe nie ulega zmianie.

Skomplikowana budowa powoduje jednak liczne usterki diesla. Jakich usterek powinien spodziewać się właściciel samochodu z nowoczesnym dieslem pod maską?

Koło dwumasowe sprawia, że praca silnika jest bardziej „miękka” a karoseria na biegu jałowym mniej drży. Po czasie niestety się zużywa. Jednak jazda z uszkodzonym kołem dwumasowym może doprowadzić do kosztownych usterek układu korbowego.

Turbosprężarka to specjalna „dmuchawa”, która tłoczy powietrze do cylindrów. Jej wirnik kręci się z ogromną prędkością w łożyska po czasie zużywają.

Wtryskiwacze Common Rail są bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Ich awaria oznacza nierównomierne dawkowanie paliwa, które pogarsza osiągi i powoduje większe obciążenia w układzie korbowym.

Filtry cząstek stałych, mają za zadanie zatrzymywać cząstki stałe zawarte w spalinach w swojej obudowie a potem wypalać je do nieszkodliwych gazów. Z czasem zostają zatkane poprzez sadzę. Zatkany filtr cząstek stałych jest często nie źródłem usterki a efektem innych usterek. Stąd często użytkownicy zamiast wymieniać filtr na nowy usuwają filtr cząstek stałych. Usuwanie filtra jest najczęściej najtańszą metodą, choć jego słuszność można kwestionować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ 1 = osiem