Czy LPG zamarza?

LPG, czyli Liquid Petroleum Gas (Płynny Ropopochodny Gaz) to mieszanina dwóch gazów: propanu i butanu. Pod względem parowania oraz zamarzania mają one trochę odmienne właściwości stąd inny jest skład gazu zimowego a inny gazu letniego.Napiszmy jednak tytułem wstępu: w normalnych warunkach, czyli przy ciśnieniu atmosferycznym i temperaturach jakie występują na dworze, nawet srogą zimą gaz LPG nie zamarza. Nie zamarza, czyli z cieczy nie wytwarza się lód. To dlaczego jest gaz letni i gaz zimowy? Ponieważ w warunkach naturalnych te gazy przestają parować. Przyjrzyjmy się poniższej tabeli właściwości fizycznych wybranych gazów:

Temperatura zamarzania Temperatura wrzenia
100 % propan -187 st. C -42 st. C
100 % butan -140 st. C -2 st. C

Łatwo zauważyć, że temperatury zamarzania są nieosiągalne. Osiągalne są natomiast temperatury wrzenia. Szczególnie dla czystego butanu oraz dla mieszanki gazu letniego, która zawiera dużo więcej tego składnika niż mieszanka zimowa.

2 comments on “Czy LPG zamarza?

    • Nie? Ty czytać nie umiesz prawda? Czy może czytać umiesz ale już nie rozumiesz co czytasz prawda ? Przy -2 st. i tak będzie płynny ale kupujesz mieszaninę gazów propan-butan więc tak czy siak będzie gazem. Poza tym w butli nie masz gazu w formie gazowej tylko… płynnej więc jakie to ma znaczenie ? Gaz lpg wychodząc z butli musi się rozprężyć i zamienić w postać lotną gazu z płynnej to chyba nie jest aż tak trudne do zrozumienia? Jest ? Aha… OK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 ÷ = cztery